Çipura (Sparus aurata, Linneaus 1758) larvalarının kortizol seviyeleri üzerine ticari besleme prosedürünün etkileri
The effects of commercial feeding procedures on cortisol levels of gilthead seabream (Sparus aurata, Linneaus 1758) larvae
  1. Tez No: 408957
  2. Yazar: GÖKŞEN HAKÖZÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı çipura larvalarının (Sparus aurata) kortizol seviyeleri üzerine ticari yemler Gemma Micro (50-100 µ) ve Caviar (100-200µ) ve canlı yemlerin Zenginleştirilmiş Rotifer, Artemia naupli ve Artemia metanaupli etkilerini belirlemekti. Aynı zamanda, larvaların proteaz aktiviteleri üzerine kullanılan ticari ve canlı yemlerin inhibisyon etkileri de belirlendi. Çipura larvalarının prelarval aşamasında gözlenen en düşük ve en yüksek proteaz aktiviteleri sırasıyla 0,77±0,36 U/mg protein (0. gün) ve 4,77±0,7 U/mg protein (4. gün) oldu. Larvaların postlarval aşamasında gözlenen en düşük ve en yüksek proteaz aktiviteleri sırasıyla 5,75±0,51 U/mg protein (25. gün) ve 111,57±0,74 U/mg protein (15. gün) oldu. Zenginleştirilmiş rotiferler en düşük proteaz aktivitesine (17,98±2,82 U/mg protein) sahipti. Artemia naupli ve Artemia metanaupli'nin proteaz aktiviteleri sırasıyla 34,67±0,88 U/mg protein ve 317,16±2,67 U/mg protein olarak bulundu. Canlı yemler, zenginleştirilmiş rotiferlerle beslemenin 10. günü dışında larvaların proteaz aktiviteleri üzerine pozitif katkılara sahipti. Gemma Micro (50-100 µ)'nun en düşük inhibisyon yüzdesi %13,17 (5. gün) olarak belirlendi.. Gemma Micro (50-100 µ) 20. ve 25. günlerde çipura larvalarının proteaz aktiviteleri üzerinde Caviar (100-200 µ)'dan daha düşük inhibisyonlara sahipti.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to determine the effects of commercial diets (Gemma Micro (50-100 µ) and Caviar (100-200µ)) and live foods (Enriched Rotifer, Artemia nauplii and Artemia metanauplii) on the cortisol levels of the gilthead seabream (Sparus aurata) larvae and also, the inhibition effects of commercial diets and live foods used on protease activities of larvae. The lowest and highest protease activities observed in the prelarval stage of gilthead seabream larvae were 0.77±0.36 U/mg protein (day 0) and 4.77±0.7 U/mg protein (day 4), respectively. The lowest and highest protease activities observed in the postlarval stage of larvae were 5.75±0.51 U/mg protein (day 25) and 111.57±0.74 U/mg protein (day 15), respectively. Enriched rotifer had the lowest protease activity (17.98±2.82 U/mg protein). The protease activities of Artemia nauplii and Artemia metanauplii were found as 34.67±0.88 U/mg protein and 317.16±2.67 U/mg protein, respectively. Live foods had positive contributions on protease activities of larvae except for 10th day of feeding with enriched rotifer. The lowest inhibition percent of Gemma Micro (50-100 µ) was determined as 13.17% (day 5). Gemma Micro (50-100 µ) had lower inhibitions on protease activities of seabream larvae than those of Caviar (100-200 µ), especially day 20 and day 25.