Rüzgar enerji santrallerinde iş güvenliği ve sağlığı yönetimi
Health and safety management in wind power plants
- Tez No: 408997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çok tehlikeli iş sınıfında yer alan rüzgar enerji santrallerinin inşatında, ve işletmesinde bulunan tüm çalışanların iş güvenliği ve sağlığı konusunda dikkate etmeleri gereken temel noktalar vardır. Bu noktalar önceden tespit edilerek önlemler alınmalı ve mutlaka bu önlemler uzman kişiler ve sahada çalışanların katkısı ile yazılı hale getirilmelidir. Belirlenen noktalar için işletme güvenliği talimatları hazırlanmalı ve mevcut risklerin bertaraf edilmesi veya makul seviyeye indirilmesi gerekir. Risk değerlendirmeleri ve işletme güvenliği talimatları dinamik olmalıdır. Değişen şartlar göz önünde bulundurularak sürekli revize edilmeli çalışanlara sorunsuz olarak güncel halleri iletilmelidir. İşletme güvenliği talimatları ve risk değerlendirmelerinin anlaşılabilir ve uygulanabilir olması oldukça önemlidir. Bu amaçla tüm işletme güvenliği ve talimatları ve risk değerlendirme raporları saha çalışanlarının mutlaka katılımı ile bir heyet tarafından hazırlanmalıdır. Hazırlanan dökümanların sahada uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmeli. Üst yöneticilerden başlayarak tüm kademedemlerde çalışanların bu kurallara taviz verilmeden uygulamasını sağlayacak bir sistem geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The construction and operation of wind power plants is in very dangerous hazard class. Therefore all employees are required to consider the main points of occupational health and safety. These points are determined in advence and the measures should be taken. These measures must be put in writing document by experts and experienced field employee. The safety operation instructions should be prepared in order to be elemination of existing risks or reasonable level. Risk assesments and operation safety instructions should be dynamic, so it must be required to consider the changing of the conditions and the revised current versions should be smoothly transmitted to the all employee continuosly. The risk assesment and safety operation isntruction guidlines are very important to be applicable and understandable. For this purpose all safety operations instructions and risk assesment reports must be prepared by a committe with experienced field workers participation. The safety operation instructions should be applied in the feield and must be checked whether the rules implemented on site. The emloyees at all levels, starting with sinior managers should ensure the application of safety rules without compromising. For this purpose, it should be devoloped a system.