Rüzgar enerji santrallerinde iş kazaları
Industrial accidents in wind energy stations
- Tez No: 512025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU YEŞİM BÜYÜKAKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Rüzgâr türbinlerinin bulunduğu, enerji santrallerinde veya santral dışında oluşabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarını önleyebilmek amacıyla, tehlikelerin tespit edilip riske dönüşmesine neden olan faktörlerin azaltılması amaçlanmaktadır. Belirlenen bu faktörlerin neden olduğu risklerin kabul edilebilir seviyeye düşürülmesi için alınması gerekli olan tedbirler tespit edilerek, her süreçte yaşanan kazalar istatistiksel olarak kategorize edilmiştir. Bu kategorizasyon; temel inşaatı, türbin bileşenlerinin sevkiyatı, montajı, devreye alınması ve bakım süreçleri olmak üzere altı ana başlık altında incelenmiştir. Ayrıca rüzgâr türbinlerinde yaşanan kazalar kendi bileşenleri içerisinde de kule, makine dairesi, göbek ve kanatlar olmak üzere dört alt başlık içerisinde değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler, yaşanan olayların tekrarlanmaması için alınması gereken aksiyonlarla ilgili istatistiksel verilere ulaşılmasına yardımcı olmuştur. Bu istatistiksel veriler ışığında görülmüştür ki yapılan olay bildirimlerinin %15 i rüzgâr türbini temel inşaatında, %8 i türbin bileşenlerinin nakliyesinde, %45 i türbin montajında, %12 si rüzgâr türbininin devreye alınmasında, %10 u da bakım işlemleri sırasında yapılmıştır. Yapılan olayların % 11.5 nin kulede, %7.7 sinin makine dairesinde, %3 ünün göbekte ve %7 sinin de kanatlarda yaşandığı tespit edilmiştir. Genel olarak bakıldığında ise, yapılan bildirimlerin %62 si güvensiz durumlardan, %20 si ise güvensiz davranışlardan kaynaklandığı analiz edilmiştir. Güvensiz davranış ve durumlar insan kaynaklı olduğundan bu unsurların giderilmesi yaşanan olay bildirimlerinin büyük oranda düşmesini sağlayacaktır. Bildirimi yapılan olaylarda bu unsurların giderilmesi ancak çalışan personele ayrılan eğitim süresinin attırılması ile gerçekleşeceği öngörülmüştür. Tez çalışmasında sunulan öngörülere kesinlik kazandırılması için SPSS analiz programı kullanılmıştır. Bu çalışma Türkiye'nin önde gelen bir rüzgâr türbini firmasının inşa, kurulum ve bakım süreçleri gözlemlenerek hazırlanmıştır. Bununla birlikte her bir süreç altında belirlenen riskler için çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The precautions in order to avoid and reduce the amount of the risks and prevent the occupational diseases inside and outside of the wind turbine energy stations has been detected and the incidents that happened during every period has been statistically categorized. This categorization has been studied under six topics such as basic construction, dispatching of turbine components, mounting, activating and maintenance process. In addition, the accidents has been studied under four different subtopics such as the tower, the engine room, the centre and the wings. These evaluations helped to reach the statistical data to take actions in order to avoid from the incidents. After evaluating the data that has been gathered from these statistics, the incidents had reported 15% during the basic construction, 8% on the dispatching of turbine components, 45% during the mounting of the turbine, 12% on activating the wind turbine and 10% during the maintenance process. Again these evaluations show the incidents that had reported took place 11.5% on the tower, 7.7% in the engine room, 3% in the centre and 7% on the wings. In general, the statistics shows that the reports has been made 62% due to unsafe conditions, 20% due to the unsafe actions. Since unsafe behaviors and situations are human-induced, eliminating these elements will greatly reduce the number of event reports. To reduce the incidents that is being reported can only be ensured with increasing the time of education of the staff working on the field. SPSS analysis program was used to give certainty to the predictions presented in the thesis study. This study has been prepared by observing the construction, mounting and maintenance process of one of the leading wind turbine company in Turkey. Nevertheless, the solutions has been offered for all the risks that has been identified during the entire process.