Polyamidoamine (PAMAM) functionalized magnetic nanoparticles for protein separation
Poliamidoamin ile fonksiyonalize edilmiş manyetik nanoparçacıkların protein ayrıştırması için kullanımı
  1. Tez No: 409056
  2. Yazar: MİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHADİ BAYKAL, DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez fonksiyonalize edilmiş süperparamanyetik parçaçıklara protein immobilizasyonu ve proteinin manyetik ayrıştırılması ile ilgilidir. Amin ve karboksilik asit PAMAM dendrimer ile fonksiyonalize edilmiş Süperparamanyetik nanoparçacıkları sentezlemek için, birlikte çökeltme yöntemi kullanıldı. Süperparamanyetik nanoparçacıkların yüzeyi, amin ve karboksilik asit fonksiyonel PAMAM dendrimer ile modifiye edilerek, G1-G5 arası tüm jenerasyonlar elde edildi. SPION, SPION-PAMAM, SPION-PAMAM-COOH oluşumları, X-Işını Difraktometresi (XRD) ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi ile ispatlandı. Buna ek olarak fonksiyonalize edilmiş SPION'un morfololojisi ve parçacık büyüklüğü için sırasıyla TEM analizi, stabilitesinin incelenmesi için de Termal Analiz çalışıldı. Basit ve ucuz olmasından dolayı, manyetik ayırma tekniği seçildi. Bu sebeple, BSA çözeltileri fonksiyonalize edilmiş süperparamanyetik nanoparçacıklar ile karıştırıldı ve sıvı kısımlar manyetik ayırıcı kullanılarak ayrıldı. Burada, modifiye edilmiş süperparamanyetik nanoparçacıkların yüzeyinin şelasyonu için Cu2+ iyonu kullanıldı. Modifiye süperparamanyetik nanoparçacıkların, protein adsorpsiyon ve desorpsiyonu üzerindeki davranışlarının değerlendirilmesi için, Sığır Serum Albumini (BSA) model protein olarak kullanıldı. pH değeri, BSA konsantrasyonu, sıcaklık, farklı metaller, iyonik direnç ve tekrar kullanılabilirlik çalışmaları yapıldı. En yüksek BSA adsorpsiyonu sırasıyla, G5 amin fonksiyonel ve karboksilik asit fonksiyonel (55.31 mg/protein ve 55.00 mg/protein) nanoparçacıklarda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with functionalized nanoparticles in combination with protein and their usage for protein separation. In order to synthesis super paramagnetic nanoparticles (SPIONs) amine and carboxylic acid functional PAMAM dendrimers, co-precipitation route was used for synthesizing super paramagnetic nanoparticles. The surface of SPIONs were modified with amine and carboxylic acid functional poly(amidoamine) (PAMAM) dendrimers with different generations from G1 to G5 were obtained. The formation of SPION, SPION-PAMAM and SPION-PAMAM-COOH were approved by X-Ray Diffractometry (XRD) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR). In addition, TEM and Thermal Analysis were studied for morphology and particle size and to investigate the stability of functionalized SPIONs respectively. Magnetic separation technique was chosen because of the ease and cheapness. Therefore, BSA solutions were mixed with functionalized SPIONs and supernatants were removed by using a suitable magnetic separator. Herein, Cu2+ ions were used for chelating of the surface of the modified SPIONs. Bovine Serum Albumin (BSA) was used as model protein to evaluate the protein adsorption and desorption behavior of modified SPIONs. The effect of the pH, BSA concentration, temperature, different metals, salt concentration and reusability studies were done. The highest adsorption behavior was observed on the G5 of amine functional and carboxylic acid functional nanoparticles (55.31 mg/protein) and (55.00 mg/protein), respectively.