Sustainability assessment for textile wastewater treatment technologies in Turkey
Türkiye'de tekstil atık su arıtma teknolojileri için sürdürülebilirlik değerlendirmesi
- Tez No: 409057
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. FERHAT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı ve Altyapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, tekstil atıksu arıtma teknolojileri sürdürülebilirlik, çevresel, ekonomik, sosyal ve teknik boyutlarına odaklanar bir çerçeve içinde ele alınmıştır. Güncel sürdürülebilirlik değerlendirme çerçeveleri temelde çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğe odaklanır. Bazı durumlarda, Sosyal yönlere odaklanır. Ancak atık su arıtma sistemlerinde teknikal boyut hemen hemen odaklanılmaz. Günümüzde Türkiye'de hala tekstil atıksu arıtma sürdürülebilirliğini değerlendirebilecek böyle bir model mevcut değildir. Ayrıca tekstil atıksularını ve sürdürülebilir kalkınmayı karşılayan en uygun arıtma yöntemlerinin üretimi arasında bir boşluk vardır. Uzun dönemde bu boşluk büyüyecektir. Sonuç olarak, bu boşluğu doldurmak için daha fazla atıksu arıtma sistemlerinin uygulama daha fazla ek ödemeye bir ihtiyaç olacaktır. Bu çalışmada, tekstil atıksu arıtma teknolojilerinin sürdürülebilirliği, çevresel, ekonomik, sosyal ve teknik boyutlarına odaklanan bir çerçeve içinde ele alınmıştır. Güncel sürdürülebilirlik değerlendirme çerçeveleri temelde çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğe odaklanır. Bazı durumlarda, sosyal yönlere odaklanılmaktadır. Ancak atık su arıtma sistemlerinde teknik boyut hemen hemen hiç odaklanılmaz. Günümüzde Türkiye'de henüz tekstil atıksu arıtma yöntemlerinin sürdürülebilirliğini değerlendirebilecek böyle bir model mevcut değildir. Ayrıca tekstil atıksularını ve sürdürülebilir kalkınmayı karşılayan en uygun arıtma yöntemlerinin üretimi noktasında bir boşluk vardır. Uzun dönemde bu boşluk büyüyecektir. Sonuç olarak, bu boşluğu doldurmak için daha fazla atıksu arıtma sistemlerinin uygulanmasına ve daha fazla ek ödemeye bir ihtiyaç olacaktır. Çalışmada, tekstil atıksu arıtma sistemlerinin seçimi ile beraber sürdürülebilirlilik sorunları birleştirilerek hem indikatörler hem de arıtma metotları seçilmiştir. 30 indikatör de oluşan bir set kurulmuştur. Üstelik, sürdürülebilir tekstil atıksu arıtma teknolojileriyle, ilgili uzmanlara yönelik bir anket anlızması yapılmış ve anketteki verilere göre karar alınmıştır. Belirlenen sürdürülebilirlik indikatörlerinin ağırlığının yüzdesini belirlemek için anket uzmanlara tanıtılmıştır. Katılımcılar farklı kökenden olduğunu için 6 senaryo kurulmuştur. Analitik hiyerarşi yönetemi (AHP) kullanarak, beş değişik atıksu arıtma sisteminin sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir. Bunlar; (i) Granül aktif karbon kullanılarnkoagülasyon. (ii) Elektrokoagülasyon (EC), (iii) Membran biyolojik reaktörün (MBR), (iv) Döner Biyolojik Kontaktörlerün (RBC), ve (v) Ardışık kesikli reaktörün (SBR). Bu çalışmanın sonuçlarına göre hem membran biyolojik reaktörün (MBR), hem döner biyolojik kontaktörün (RBC) ve hem de Ardışık kesikli reaktörün (SBR) rekabet edebilen teknolojiler olduklarını ve sürdürülebilirlik boyutlarını karşıdıklarını gösterirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study presents a four pillars framework focusing on the environmental, economic, social and technical dimensions of sustainability of textile wastewater treatment technologies. Assessing the sustainability performance of several wastewater technologies used in textile industry, in order to enable progress development over long term. Current sustainability assessment frameworks basically focus on environmental, and economic sustainability in some cases on social aspects. However, there is almost no concern about the technical dimension in wastewater treatment systems. Infrastructure sustainability is the ability of the system to perform its functions and resists complex and emerging stressors during its span-life. In the present time, there is no such a tool can be used to assess the sustainability of textile wastewater treatment in Turkey. Moreover, there is a gap between production of textile wastewaters and optimum treatment methods that meet the sustainable development. However, in the long term this gap will be extended. Consequently, there will be additional need to pay on investments to fill that gap through the implementation of fitting wastewater treatment technologies. This work comprises selection of indicators and approaches used for incorporating sustainability issues into the selection of textile wastewater treatment systems. A set of 30 indicators were developed. Also, sustainable textile wastewater treatment technologies decision making survey was conducted among experts involved in this area. The survey was introduced to responders in order to get percentage weight of each sustainability indicator. According to their diverse background 6 groups were developed. Analytical hierarchy process AHP used to evaluate the sustainability of five different wastewater treatment systems include; coagulation using granule activated carbon (GAC), electrocoagulation (EC), membrane biological reactor (MBR), rotating bio contactor (RBC), and Sequencing batch reactor (SBR). The results of this study reveals that membrane biological reactor (MBR), rotating biological contactor (RBC), and Sequencing batch reactor (SBR) were competitive technologies and meet sustainability dimensions.