The effects of phytoestrogen on ischemia reperfusion induced arrhythmias in ovariectomized rats
Ovariektomize sıçanlarda bitkisel östrojenin iskemi-reperfüzyon aritmileri üzerine etkileri
  1. Tez No: 409071
  2. Yazar: FİRDEVS ERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanlarda ani ölümlerin % 50 den fazlası koroner damar tıkaması sonucu oluşan kalp krizinden kaynaklanmaktadır. Miyokardiyal iskemi sonucu oluşan ventriküler aritmiler ani ölümlerin ana sabebidir. Deneysel çalışmaların çoğunda bu aritmilere odaklanılmaktadır ve pek çok kimyasal ajan bu aritmilerin önlenebilmesi için araştırılmaktadır. Geçmişteki çalışmalarda, aritmi oluşumu kadınlarda erkeklere göre daha düşük görülmüştür. Bu farklılık endojen östrojenden kaynaklı cinsiyet farklılığına dayandırılmaktadır. Östrojenin iskemi ve reperfüzyon aritmileri üzerine koruyucu etkisini gösteren pek çok çalışma vardır. Son yıllarda, insanlarda menapoz sendromlarının önlenmesi için östrojenle yapısal ve fonksiyonel benzerlikleri olan bitki kaynaklı maddeler kullanılmaktadır. Fitoöstrojenler bu maddelere bir örnektir. Fitoöstrojenler soya kaynaklı, endojen östrojene benzer moleküler yapıya sahip maddelerdir. Deneysel ve klinik çalışmalarda kullanılan genistein fitoöstrojenlerin en bilinen örneğidir. Bu çalışmada da östrojenle benzerliğinden dolayı genisteinin iskemi ve reperfüzyon sonucu oluşan aritmilere karşı koruyucu etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 225 - 290 gram ağırlığında 6 - 7 aylık Spraque-Dawley cinsi dişi sıçanlar kullanılmıştır. Koroner ligasyon, sol koroner arterin tıkanmasıyla oluşturulmuş ve bu damarın gevşetilmesiyle de reperfüzyon yapılmıştır. İki grupta ovariektomi (ovx grubu) yapılmıştır. Genistein 100 µg / kg dozda intraperitoneal olarak 4 hafta uygulanmıştır. Koroner ligasyon ve reperfüzyon süresince elektrokardiyogram (EKG) ve arteriyel kan basıncı kaydedilmiştir. Plasma östrojen seviyesi ovx grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük görülmüştür (p < 0,05). Genistein uygulanan gruplarda östrojen seviyesinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Reperfüzyon boyunca genisteinin, toplam aritmi süresi, aritmi skoru ve ventriküler taşikardi, ventriküler prematüre atım, ventriküler fibrilasyon oluşum sıklığına anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Ovariektominin ve genisteinin iskemi ve reperfüzyon sonucu oluşan aritmiler üzerine etkisi, önceki çalışmalardakine benzer bulunmuştur. Genisteinin ovariektomili ve ovariektomi yapılmayan hayvanlar üzerindeki istatiksel olmasada farklı etkisi, östrojen reseptörlerine karşı farklı yatkınlık göstermesinden yada ovariektomi sonrası östrojen reseptörlerinin sayısının değişmesinden kaynaklanabilir. Genisteinin östrojen reseptör sayısına etkisi ve östrojen reseptörlerine olan ilgisinin belirlenebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
More than 50% of sudden death in human occurring due to heart attack is caused by occlusion of coronary arteries. Ventricular arrhythmias that occurs due to the myocardial ischemia is the main reason of the sudden death. In most of the experimental researches, studies focus on these lethal arrhythmias and many chemical agents have been researched for the prevention of these arrhythmias. According to the previous researches, arrhythmia generation has been observed in females less than males. This difference has been based on gender differences which results from endogenous estrogen. There are many experimental studies that show protective effects of estrogen on ischemia and reperfusion induced arrhythmias. In recent years, plant derived substances that have a similar structure and function with estrogen have been used to prevent menopausal symptom in human being. Phytoestrogens are one of the examples of these substances. They are soy-derived substances which have a similar molecular shape with the endogenous estrogen. Genistein is the most known type of phytoestrogen and it has been used in the many experimental and clinical studies. Due to its similarity with estrogen, it was aimed to be researched whether it has a protective effect on ischemia and reperfusion induced arrhythmias in this study. Spraque-Dawley female rats weighing 225 - 290 g and in 6 - 7 months old were used. Myocardial ischemia were made by ligation of left coronary artery and reperfusion were made by releasing of this artery. Ovariectomy were made in two groups (ovx group). Genistein were given intraperitoneally in a dose of 100 µg / kg for 4 weeks in all groups except their control. Electrocardiogram (ECG) and arterial blood pressure were recorded during ischemia and reperfusion. It was found that plasma estradiol level significantly decreased in ovx group than the other group (p < 0,05). In genistein-treated group, no significant changes was observed in plasma estradiol level. There were no significant effect of genistein found on the total duration of arrhythmia and the incidence of ventricular tachycardia, ventricular premature contraction or ventricular fibrillation and arrhythmia score in unovariectomized and ovariectomized rats during 6 minutes of reperfusion. The effect of ovariectomy and genistein on the ischemia reperfusion induced arrhythmia was found similar as like previous studies. The nonsignificant different effect of genistein in the unovariectomised rats and ovariectomized rats was thought to be depend on the changes of its affinity to the estrogen receptor or the changes in the number of estrogen receptor after ovariectomy. More research is required to clarify the relation of genistein effect with the number of estrogen receptor and its affinity to the estrogen receptor.