Reliability assessment of a reinforced concrete chimney under seismic and wind loading by using structural health monitoring
Betonarme bir bacanın yapı sağlığı izlemesi kullanılarak deprem ve rüzgar yükü altında güvenirliliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 409219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu calısma, bir cam fabrikasında yer alan 100.5 m yuksekliginde betonarme bir bacanın yapısal saglık izleme SHM aracların kullanarak deprem ve ruzgar yukleri altında guvenilirlik degerlendirmesi sunar. Ortam titresim olcumleri baca modal parametreleri belirlemek için alınmıs bve kaydedilmistir. Modal frekansları ve sekilleri titresim esaslı frekans dagılma FDD yontemini kullanarak tespit edildi. Buna ek olarak, baca sonumleme oranı rastgele azaltma imza teknigi RDST yaparak tespit edilmistir. Bacanın sonlu eleman modeli tasarım cizimleri goz onunde bulurak yapılmıs ve tespit edilen modal parametreler kullanılarak guncellenmistir. Guncel ve guncel olmayan modeller ruzgar ve deprem yukleri altında baca guvenirlik degerlendirmesi icin elde edilmistir. Deprem yuklerine gelince, olasılıksal sismik tehlike analizi PSHA bir deprem senaryosu altında bacanın deprem talep dagılımını belirlemek amacıyla yapılmıstır. Baca Talep dagılımı PSHA sonucları ile secilen deprem kayıtlar alinda zaman tanım aralıgnda cozum lineer analizleri yapı elde edilmistir. Ote yandan, cok degişkenli stokastik ruzgar alanlar baca yuksekligi boyunca olusturulmustur. Baca talep dagılım tekrarlayan hareketler altında gelistirilmistir. Baca taban kesitinin kapasitesi dagılımıda hem deprem ve ruzgar yukleme icin Monte Carlo simulasyonu kullanılarak gelistirilmistir. Sonunda, sistemin kapasitesi ve talep dagıtımı her iki yukleme altında guncel ve guncel olmayan durumlar icin elde edilmistir. Guvenilirlik tahmini % 5 sunum oranı guncellen meyen model ve RDST kullanarak oranı sönümleme oranı belirlenen guncellenen model icin belirlendi. Sonuc olarak, yapısal parametreleri guncellenen sistemin guvenirliliginin, yapısal parametreleri guncellenmeyen sisteme kiyasla dusuk oldugu gosterilmistir.
Özet (Çeviri)
This study presents the reliability assessment of a 100.5 m tall reinforced concrete chimney at a glass factory under earthquake and wind loading by using structural health monitoring (SHM) tools. Ambient vibration measurements were taken and recorded in order to identify modal parameters of the chimney. Modal frequencies and shapes were vibration-based identified by using Frequency Domain Decomposition (FDD) method. In addition, damping ratio of the chimney was identified by carrying out random decrement signature technique (RDST). FEM of the chimney was built up based on design drawings and then updated by using identified modal parameters. Updated and non-updated models were considered for reliability assessment of the chimney under wind and earthquake loadings. As for earthquake loading, probabilistic seismic hazard analysis (PSHA) was carried out to determine earthquake demand distribution of the chimney under an earthquake scenario. Demand distribution of the chimney was developed by performing linear time history analyses under selected earthquake records resulting from PSHA results. On the other hand, multivariate stochastic wind fields were generated along the height of chimney. Demand distribution of the chimney was developed under repetitive seeds. Capacity distribution of the chimney's base section was also developed by using Monte Carlo simulation for both earthquake and wind loading. Eventually, capacity and demand distribution of the system were obtained both for updated and non-updated cases under two types of loading. The reliability estimation was performed for non-updated FEM with 5% damping ratio and updated model with identified damping ratio by using RDST.