A stochastic programming approach for optimizing cryoprecipitate collection schedules
Kriyopresipitat toplama çizelgelerinin eniyilenmesi için rassal programlama yaklaşımı
- Tez No: 409233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, fibrinojenin ana kaynağı olarak hayati bir kan ürünü olan kriyopresipitat için haftalık toplama çizelgelerinin oluşturulması problemi araştırılmıştır. Kriyopresipitat toplanımı özel ekipmanlar gerektirdiği için, bir kan toplama ziyaretinin kriyopresipitat toplanımına atanması için iki gün önce haber verilmesi gerekmektedir. Kriyopresipitatın bozulabilir doğası sebebiyle, günlük kriyopresipitat işleme kapasitesine ek olarak sekiz saatlik toplanmadan işlenene kadar geçen süreyi kapsayan zaman kısıtı da göz önüne alınmıştır. Hangi kan toplama ziyaretlerinin kriyopresipitat toplama ziyareti olarak atanacağına karar vererek ve haftalık kriyopresipitat toplama hedefine ulaşarak kriyopresipitat toplama maliyetlerinin minimize edilmesi amaçlanmıştır. Problem tamsayı programlama ile ifade edildikten sonra kan arzının belirsizliğini göz önüne alan gürbüz ve rassal programlama yaklaşımları önerilmiştir. İlk yaklaşım haftalık talebin karşılanmasını sağlayarak olabirliğe odaklanmıştır. İkinci yöntem ise karşılanmayan talep nedeniyle oluşan beklenen ceza maliyetini minimize etmeyi amaçlamıştır. Sonuçlar, rassal yaklaşımın daha az toplam toplama maliyeti ile daha iyi sonuçlar elde edebildiğini göstermiştir. Gürbüz yaklaşım ise daha tedbirli bir çizelge sunarak daha az karşılanmayan talep bulunmasını sağlamıştır. Bununla birlikte, rassal çözümün değeri hesaplanmıştır. Bulunan değerler, yardım eylemine verilen değerin artması ile birlikte belirgin katkılar sağlanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the problem of generating weekly collection schedules for cryoprecipitate, a vital blood product as the main source of fibrinogen. As cryoprecipitate requires special equipment for collection, a two-day notice is needed before a mobile site can be assigned to cryoprecipitate collection. Due to the perishable nature of cryoprecipitate, we consider its eight hours collection-to-completion time constraint, in addition to the daily processing capacity of host sites. We aim to minimize the total collection cost while determining which mobile sites should be assigned as cryoprecipitate collection sites to satisfy weekly collection targets. We formulate the problem as an integer programming problem and propose a robust and a stochastic programming approach to model the uncertain nature of blood supplies. We analyze these two approaches in which the first one focuses on feasibility by meeting the weekly demand and the second approach aims to minimize the expected penalty due to the unsatisfied demand. Our results show that stochastic approach performs better with lower total collection cost, whereas robust approach presents a more cautious schedule with less amount of unsatisfied demand. Furthermore, we compute the value of the stochastic solution, which results in a significant improvement in the results as the weight assigned to the penalty of unmet demand amount increases.