Impact of income inequality on income segregation
Gelir dağılımındaki eşitsizliğin gelir tecridi üzerindeki etkileri
- Tez No: 409235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sosyoloji, Industrial and Industrial Engineering, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, gelir dağılımdaki eşitsizliğin gelir tecridi ve onun karakteristik özelliklerini nasıl etkilediğini araştırmak için etmen temelli bir model kurulmuştur. Kurulan model gelir dağılımındaki eşitsizlikle gelir tecridi arasındaki tahmin edilen doğru orantılı ilişkiyi hem istatistiksel hem de görsel olarak gösterebilmektedir. Buna ek olarak, gelir dağılımındaki eşitsizliğin gelir tecridinin alabileceği değerleri belirlediği bulunmasına rağmen, aradaki pozitif ilişki, gelir dağılımındaki eşitsizlik arttıkça doygunlaşmaktadır. Gelir tecridinin karakteristik özelliklerini çalışmak adına onun profillerinin bir tipolojisi çıkarılmıştır ve gelir dağılımındaki eşitsizlik şeklinin gelir tecridi profilleri üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Bir şehirde zengin mahallelerin ve güvenlikli sitelerin oluşumunun ve genişlemesinin, getto ve varoşların oluşumu ve genişlemesini arttırıcı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Aynı arttırıcı etki getto ve varoş oluşumunun ve genişlemesinin zengin mahallelerin ve güvenlikli sitelerin oluşumu ve genişlemesine olan etkisinde de gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu çalışma, ekonomik motivasyonlu ve statü kovalayan taşınmaların toplumun farklı bölümlerine dağılımının, gelir tecridi profilini belirlediğini önermektedir. Bu araştırma, gelir dağılımının ekstrem uçlarında homojen gruplaşmalar oluşturan en fakir ve en zengin kesimlerin tecridine odaklanarak derinleştirilmiştir. Mahallelerin kapasiteleri, doğal karışmalar, ve emlak piyasasının verimsiz ve etkisiz çalışması bu tecritlerin belirleyenleri olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an agent-based model is built to investigate how income inequality affects income segregation and its characteristics. The model is capable of demonstrating the expected positive relationship between income inequality and income segregation both statistically and visually. In addition, it is found that income inequality conditions the possible levels of income segregation although its positive impact tends to saturate at higher levels. In order to study the characteristics of income segregation, a typology of its profiles is elaborated and the impact of the shape of income inequality on them is studied. It is found that formation or expansion of affluent neighborhoods or gated communities has a positive impact on formation or expansion of ghettos or slums in a city, and vice versa. Furthermore, this study suggests that distribution of economical and status-seeking movements among different segments of population can be interpreted as the material cause of the shape of income segregation profiles. This inquiry is further enriched by focusing on the segregation of the poorest and the richest households that form homogeneous groupings at the extremes of income percentile. Size of the neighborhoods, natural mixing of the households, and housing market inefficiency are discussed as influencers of them.