Gökkuşağı kütleçekim çerçevesinde Klein-Gordon ve Dirac parçacıklarının dinamiği
Dynamics of Klein-Gordon and Dirac particles in a rainbow gravity framework
  1. Tez No: 747146
  2. Yazar: ABDUL BASIR BILIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AYDOĞDU, DOÇ. DR. MUSTAFA SALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Parçacık yaratma süreci her zaman fiziğin önemli olgularından biri olmuştur. Özellikle kozmolojik parçacık yaratma mekanizması evrenin ilk anlarını ve yapısını anlamak için büyük önem taşımaktadır. Diğer taraftan test parçacığın enerjisinin uzay-zaman dokusunu etkilediği genel göreliliğin gökkuşağı formalizmi de“her şeyin”kuramına ulaşmak adına ortaya konan önemli kuantum gravite kuramı adaylarındandır. Bu tez çalışmasında bir dış elektrik alan varlığında göreli skaler ve spin-1/2 parçacıkların dinamiği kapsamında parçacık yaratma süreçleri gökkuşağı formalizminde oluşturulmuş eş-yönlü olmayan Bianchi I tipi bir evren modelinde tartışılmıştır. Bu bağlamda ilk önce göreli Klein-Gordon ve Dirac denklemlerinin tam çözümleri elde edilmiştir. Ayrıca Bogoliubov dönüşüm yönteminde pozitif ve negatif çözümlerin belirlenebilmesi için yarı-klasik Hamilton-Jacobi denkleminin çözümleri de bulunmuştur. Bu çözümler, Bogoliubov dönüşüm yöntemi üzerinden yaratılan parçacıkların sayı yoğunluğunun hesaplanmasında kullanılmıştır. Parçacık yaratma süreçlerinde hem zamanla değişen hem de sabit dış elektrik alan varlığı göz önünde bulundurulmuştur. Bununla birlikte gökkuşağı fonksiyonlarının yaratılmış parçacıkların sayı yoğunluğuna etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The particle creation process has always been one of the significant phenomena of physics. Especially cosmological particle creation mechanism is of great importance for understanding the early moments of the universe and its structure. On the other hand, the rainbow formalism of general relativity, in which the energy of the particle affects the space-time fabric, is one of the important candidates for quantum gravity theory, which was put forward to reach the theory of“everything”. In this thesis, the creation process of relativistic scalar and spin-1/2 particles in the presence of an external electric field has been discussed in an anisotropic Bianchi I-type universe model constituted in rainbow formalism. In this context, firstly, exact solutions of the relativistic Klein-Gordon and Dirac equations have been obtained. Besides, the solutions of the semi-classical Hamilton-Jacobi equation have been found in order to determine the positive and negative solutions in the Bogoliubov transformation method. These solutions have been used to compute the number density of the particles created via the Bogoliubov transform method. Both time-varying and constant external electric fields have been taken into account in the particle creation process. Moreover, the effect of rainbow functions on the number density of the created particles has been investigated.