Vajinal akıntısı olan hastalarda trichomonas vaginalis izolasyonu ve metronidazol direnci
Tri̇chomonas vaginalis isolation and metronidazole resistance in patients with vaginal discharge, medi̇cal microbiology department
- Tez No: 664596
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE EKŞİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Trichomonas vaginalis, ürogenital yerleşimli, kamçılı, bir protozoon olup dünya genelinde görülen önemli bir vajinit etkenidir. Tüm dünyada viral ve bakteriyel etkenler dışında, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en sık görülendir. Metronidazol, trikomoniyaz tedavisinde en sık tercih edilen ilaç olmakla birlikte, birçok ülkede metronidazole dirençli izolatların varlığı bildirilmiş ve yeni tedavi yaklaşımlarına gereksinim olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, klinik örneklerden izole edilen T.vaginalis suşlarında in vitro metronidazol direncinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine 2020 Ekim-2021 Mart ayları arasında vajinal akıntı şikayeti ile başvuran 130 kadın hasta üzerinde yürütüldü. Bu hastalardan steril pamuklu eküvyon ile serviks arka forniksinden alınan sürüntü örneği hasta başında triptikaz-maya-maltoz (TYM) besiyerine konularak laboratuvara transportu sağlandı. Öncelikle numuneden, lam lamel arası direkt mikroskobik bakı ile trofozoit varlığı arandı. Daha sonra, 10 gün süreyle 37ºC de etüvde bekletildi. Bu süre zarfında 48 saatte bir lam lamel arası mikroskobik bakı yapılarak T. vaginalis varlığı araştırıldı. T. vaginalis trofozoitlerinin görülmesi halinde yeni besiyerine pasajlanarak ve 2 günde bir pasaj yenilenerek en az 3 pasaj yapılması sağlandı ve saf olarak T. vaginalis izole edildi. İzolatlarda mikrodilüsyon yöntemi ile metronidazol direnci araştırıldı. Minimum Letal Konsantrasyon (MLK)'si 50µg/mL'den büyük olan izolatlar dirençli olarak kabul edildi. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı ile yapıldı. Çalışma kapsamında araştırılan 130 hasta örneğinin kültür inceleme sonucunda 3' ünde (% 2.3) T. vaginalis üremesi saptandı. Bu hasta örneklerinin direkt bakı incelemesinde ise sadece 1'inde (% 0.8) T. vaginalis trofozoitleri tespit edildi. Üreyen T.vaginalis suşunun 2'sinde MLK değeri 1,56 μg/ml, diğerin de ise MLK değeri 3,12 μg/ml olarak tespit edildi. Bu veriler ışığında izole etmiş olduğumuz 3 T.vaginalis suşunun da metronidazole duyarlı olduğu tespit edildi. Çalışmamız Gaziantep ilinde yapılmış olan ilk T.vaginalis izolasyonu ve metronidazol direnci çalışması olma özelliğini taşımaktadır. T. vaginalis de metronidazol direnç varlığının araştırılması ve ülkemizdeki çeşitli illere ve bölgelere göre dağılımının tespit edilmesinin, hem güzel bir veri tabanı oluşturacağı hem de hastalığın tedavisinde yol gösterici olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Trichomonas vaginalis an urogenital tractus located, flagellated protozoan. It is an important factor of vaginitis seen in the world. All over the world, except for viral and bacterial factors, sexual it is the most common infection among the transmitted infections. Although metronidazole is the most common choice of Trichomoniasis treatment in the world, the presence of isolates resistant to metronidazole in many countries has been reported and the need for new treatment approaches has been emphasized. The purpose of this study is to investigate in vitro metronidazole resistance in T.vaginalis strains isolated from clinical specimens. This study was conducted by 130 women who applied with vaginal discharge complaint from October 2020 to March 2021 to Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hospital. The sterile swab sample taken from the posterior fornix of the cervix was performed at the bedside with trypticase-yeast-maltose (TYM) was placed in the medium and transported to the laboratory. First of all from the sample, the presence of trophozoites was sought by direct microscopic examination between the coverslip. Then, for 10 days it was kept in the oven at 37ºC. During this period, microscopic examination between the coverslip every 48 hoursand its existence was investigated. If T. vaginalis trophozoites are seen, they must be transferred to the new medium. At least 3 passages were made by passaging and renewing the passage every 2 days and pure T.vaginalis was isolated. Metronidazole resistance was measured from the isolates by microdilution method. Isolates with Minimum Lethal Concentration (MLC) greater than 50 µg/ml are resistant accepted. Statistical analysis of the study was done with the SPSS 22.0 program. As a result of the cultural examination of 130 patient samples investigated within the scope of the study, it is (2.3 %) T.vaginalis growth was detected. In the direct examination of these patient samples, T. vaginalis trophozoites were detected in only 1 (0.8 %). In 2 of the breeding T.vaginalis strains The MLC value was 1.56 μg/ml, and the MLC value for the other was determined as 3.12 μg/ml. These data was determined that all 3 T.vaginalis strains we isolated were susceptible to metronidazole. Our study was the first study in Gaziantep that investigates T.vaginalis isolation and metonidazole rezistance. In our opinion, the presence of metronidazole resistance of T.vaginalis researching and determining its distribution according to various provinces and regions in our country, will create a good database and guide the treatment of the disease.