Expression analysis and behavioral assays in Drosophila CMT models
Drosophila CMT modellerinde anlatım analizi ve davranışsal çalışmalar
  1. Tez No: 409269
  2. Yazar: CANSU KÜEY
  3. Danışmanlar: PROF. ESRA BATTALOĞLU, DOÇ. ARZU ÇELİK FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Charcot–Marie–Tooth (CMT) hastalığı periferik sinir sisteminin en sık görülen kalıtsal hastalığıdır. Progresif distal duysal kayıp ve zaaf, el ve alt bacakta atrofi ve iskelet bozukluklarıyla seyretmektedir. Bugüne dek yaklaşık 40 gen CMT ile ilişkilendirilmiştir. GDAP1, hastalığın demiyelizan, aksonal ve ara formlarına yol açan, baskın veya çekinik seyredebilen mutasyonları olan az sayıdaki genden biridir. MTMR2mutasyonları ise hastalığın şiddetli ve erken başlangıçlı bir tipi olan otozomal çekinik demiyelizan CMT alt tipine (CMT4B) neden olmaktadır. MTMR2 proteininin nöronlar için hayati öneme sahip olan endositoz ve membran trafiğinde rol oynadığı bilinmektedir. Bu sebeple, GDAP1 ve MTMR2 genleri hastalığın davranışsal ve işlevsel çalışmaları için uygun adaylardır. Bu çalışmada bu genlerin sinek homologları olan CG4623 ve mtm genlerine odaklanarak CMT için Drosophila modelleri geliştirmeyi amaçladık. İlk bölümde, hastalığı genlerin anlatım düzeylerindeki değişimlerle modellemeyi amaçladığımız için, CG4623'ün yüksek ve düşük anlatımını ve mtm geninin yüksek anlatımını mRNA düzeyinde doğruladık. Negatif jeotaksis yöntemi ile de, progresif motor performans azalması görülen CMT fenotipinde olduğu gibi, değişen CG4623 anlatım seviyelerinin sineklerin tırmanma davranışını yaşa bağlı olarak etkilediği gösterildi. Ayrıca, CG4623'ün anlatım seviyesindeki değişikliklerin sağkalımda küçük fakat istatistiksel olarak anlamlı bir azalmaya yol açtığı belirlenmiştir. Bununla birlikte mtm'nin anlatım seviyesinin düşürülmesi pupada ölüme neden olmuştur. Bu çalışmada, protein düzeyinde anlatım seviyesini saptama olanağı sağlayan ve ileride işlevsel çalışmalarda kullanılabilecek olan poliklonal mtm antikoru da geliştirildi. Çalışmanın son bölümünde, CG4623 ve mtm genlerinin IMAGO yöntemi ile genomdan silinmesi için üretilmiş olan sineklerin doğrulanması amaçlandı. Çalışmalar hedef vektörün genoma yanlış entegrasyonu nedeniyle IMAGO sineklerinin ileri aşamalarda kullanılamayacağını göstermiştir. Bu çalışma ile, geliştirilen CMT modellerinin hastalık patogenezi ve bu genlerin hastalıktaki rollerinin aydınlatılması için gelecekte kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Charcot–Marie–Tooth (CMT) disease is the most common inherited disorder of the peripheral nervous system. It is characterized by progressive distal sensory loss and weakness, muscle atrophy in hands and lower legs, and skeletal deformities. Up to date, approximately 40 genes have been associated with CMT. GDAP1 is one of the few CMT- causative genes in which recessive or dominant mutations lead to demyelinating, axonal or intermediate forms of the disease with ranging onset and/or severity. MTMR2 mutations cause autosomal recessively inherited CMT subtype, CMT4B1 that is a demyelinating form with high severity and early-onset. MTMR2 is known to have a role in endocytosis and membrane trafficking, which are crucial mechanisms for neurons. Therefore, both GDAP1 and MTMR2 are good candidates to study CMT from behavioral and functional aspects. In this study, we aimed to develop Drosophila models for CMT focusing on the fly homologues of these genes, CG4623 and mtm, respectively. In the first part, we verified up- and down-regulation of CG4623 and overexpression of mtm at the mRNA level as we aimed to model the disease by altering the expression levels of these genes. Negative geotaxis assay revealed that altering CG4623 expression levels affected the climbing behavior of the flies in an age-dependent manner recapitulating the CMT phenotype of progressive motor performance decline. In addition, expression level alterations of CG4623 yielded slightly lowered survival with statistical significance. However, RNAi knockdown of mtm resulted in pupal lethality. We have also generated a polyclonal antibody against mtm that allowed us to quantify expression at the protein level and could be further used in functional studies. Lastly, we aimed to verify the fly lines that were generated to knock-out CG4623 and mtm by IMAGO approach. However, our studies showed that IMAGO flies cannot be used in further studies as the targeting vector was integrated incorrectly to their genome. In the scope of this study, we showed that the CMT models that have been developed can be used in further studies to elucidate the CMT pathogenesis and understand the roles of these genes in disease.