Exploring the relationship between students' mathematics literacy and their access to and use of information and communication technologies (ICT): Using PISA 2012 data
Öğrencilerin matematik okuryazarlığı ile bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) erişimi ve kullanımı arasındaki ilişkinin PISA 2012 verisiyle incelenmesi
- Tez No: 409276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH ÇAĞLAYAN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öğrenci başarısını artırmak ümidiyle Bilgi ve Komünikasyon Teknolojisi (BİT) erişilebilirliğine önemli miktarda kaynak ayrılmaktadır. Fakat ICT erişilebilirliği ve kullanımı ile matematik okur-yazarlığı arasındaki ilişkinin doğası kesin olarak bilinmemektedir. Yapılmış olan araştırmalar bu ilişkiyle ilgili çelişkili sonuçlara varmaktadır. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), pek çok ülkedeki 15 yaşındaki öğrencilerin Okuma, Matematik ve Fen alanlarındaki okuryazarlığını ölçmek için 2000'den 2012'ye kadar 5 kez gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada 37 ülkeden toplanmış ulusal temsil niteliği olan PISA 2012 verileri kullanılarak BİT erişilebilirliğinin, BİT kullanımının ve öğrencilerin ekonomik, sosyo ve kültürel statülerinin (ESCS) Matematik okuryazarlığını hangi düzeyde öngörebildiği incelenmiştir. Kriter değişken ve tahmin değişkenleri arasındaki ilişkinin derecesini belirlemek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizleri yapılmıştır. BİT erişilebilirliği ve kullanımı değişkenlerinin regresyon katsayıları büyüklükleri açısından 37 ülke arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları bulmak için analizlerin sonuçları incelenmiştir. Sonuçlar ESCS'nin matematik okuryazarlığını en yüksek oranda öngören değişken olduğunu, evde BİT kullanımı değişkeninin de 37 ülkenin %65'inde ikinci önemli tahmin değişkeni olduğunu göstermiştir. Matematik okuryazarlığını geliştirmek için kilit unsur olan okullardaki sosyal sermayenin adaletli biçimde dağıtılması; devlet desteği ve yardımının okullardaki değil öğrencilerin evlerindeki BİT erişilebilirliğini ve kullanımını geliştirmek için yönlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
A significant amount of resources are being spent for Information and Communication Technology (ICT) accessibility at schools and at homes, with the hope of increasing student outcomes. However, the relationship between ICT availability and use and mathematics literacy is far from being settled. Existing studies provide conflicting results related to this relationship. The Program for International Students Assessment (PISA) has been conducted five times from 2000 to 2012, to measure 15-year-old students' literacies in Reading, Mathematics and Science. PISA 2012 data provides information from nationally representative samples, for at least for 37 countries, which allows for testing the degree to which ICT availability and use predicts mathematics literacy. The purpose of this study is to examine the relationship between ICT availability, ICT use, and students' economic, socio and cultural status (ESCS) as predictor variables and mathematics literacy as criterion variable using the dataset of the PISA 2012 for 37 selected countries and economies. Multiple Linear Regression analyses were conducted in order to determine the degree of association between the criterion variable and the predictor variables. In order to find patterns of similarities and differences among the 37 countries in terms of regression coefficients strength of the ICT availability and use variables, the results of the analyses was explored. The index of students' ESCS exerted the most significant influence on mathematics literacy in all 37 countries, followed by ICT use at home variable that had a considerable impact on students' mathematics literacy in more than 65% the 37 selected countries. The conclusion is that as a key factor for improving mathematics literacy mean scores on PISA test at country level is to equitably distribute social capital on the schools, alternatively, less monies should be spent on school ICTs but on home ICTs through government subvention and subsidy programs.