Kronik bel ağrılı hastalarda hastalık algısının yaşam kalitesi, fonksiyonel kapasite, özürlülük ve depresyonla ilişkisi
The relationship of illness perception with quality of life, functional capacity, disability and depression in patients with chronic low back pain
- Tez No: 409389
- Danışmanlar: PROF. ÖMER KURU, DOÇ. DR. BERNA TANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kronik bel ağrılı hastalarda hastalık algısının yaşam kalitesi, fonksiyonel kapasite, özürlülük ve depresyonla ilişkisi Amaç: Oniki haftadan uzun süreli bel ağrısı şikayeti olan hastalarda hastalık algısının yaşam kalitesi, fonksiyonel kapasite, özürlülük ve depresyonla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Çalışmaya 18 yaş üstü 114 hasta (kadın ve erkek) alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, medeni durumu, eğitim düzeyi, meslek, eşlik eden diğer hastalıkları, kullandıkları ilaçları, bel ağrısı süreleri, son altı aydaki relaps sayısı sorgulandı. Hastalarda ağrı derecesi“vizüel analog skala (VAS)”ile, mobilite“Modifiye Schober testi”ile fonksiyonel kapasite“6 dakika yürüme testi (6 DYT)”ile, yaşam kalitesi“Short Form 36 (SF-36)”ile, hastalık algısı“Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ) ”ile, depresyon düzeyi“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”ile, özürlülük düzeyi ise“Düzeltilmiş Oswestry Disabilite İndexi (ODİ)”ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların % 75,4'ü kadın, % 24,6'sı erkek olup, yaş ortalaması 47,1 ± 15.2 ve vücut kitle indexi 27.73 ± 5.47 olarak saptandı. Kadınların relaps sayısı erkeklerin relaps sayısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is relationship of illness perception in patients who has chronic low back pain more than twelve weeks and to evaluate the quality of life, functional capacity, disability and depression. Methods: 114 patients (male and female) older than 18 years were entered in the study. Age, gender, height, weight, body mass index, marital status, educational level, occupation, accompanying diseases, the medicines they use, low back pain periods, number of relapses in last six months of the Patient are examined. Pain level was determined with“visual analogue scale (VAS)”, mobility with“Modified Schober test”, functional capacity with“6-minute walk test (6MWT)”, quality of life with“Short Form 36 (SF-36)”, illness perception with“Illness Perception Questionnaire (IPQ-R)”depression level with“Beck Depression Inventory (BDI)”, disability level with“Modified Oswestry Disability Index (ODI)”evaluated in patients. Results: Female rate was 75,4 % and male rate was 24,6 %, average of age was 47,1 ± 15.2 and body mass index (BMI) was detected as 27.73 ± 5.47. Females' number of relapses are more higher than the males number of relapses statistically significant (p0,05).