Karbapenem dirençli Klebsiella pneumonia enfeksiyonunun risk faktörleri ve mortalite ile ilişkisi
Association of carbapenem resistant Klebsiella pneumonia i̇nfection with risk factors and mortality
  1. Tez No: 409391
  2. Yazar: FETHİYE AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Genel Bilgi ve Amaç: Son yıllarda Karbapenem Dirençli Klebsiella pneumoniae (KDKP) enfeksiyonu tüm dünyaya yayılmaktadır. Dirençli mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlarda, hastalık daha şiddetli seyretmekte, hastanede kalış süresi ve ölüm oranı artmaktadır. KDKP'de risk faktörlerinin belirlenmesi, bu mikroorganizma ile enfeksiyon riski olan hastaların erken tanınması, uygun ampirik tedavi başlanması mortaliteyi azaltabilir. Çalışmamızda, KDKP enfeksiyonu gelişen hastalarda risk faktörlerinin belirlenmesi ve bu enfeksiyonun mortalite ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Materyal metod: Çalışma Ocak 2010-Eylül 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. En az 72 saat hastanede yatan, kültüründe KDKP üremesi olan ve etken kabul edilerek tedavi başlanan, ≥18 yaş hastalar vaka grubu olarak alınmıştır. Kontrol grubu aynı dönemde, aynı servislerde >72 saat yatan, klinik örneklerde KDKP üremesi olmayan hastalar arasından rastgele seçilmiştir. Verilerin analizi SPSS programında yapılmıştır. Sonuçlar, sıklık, yüzde, median (minimum-maximum) aritmetik ortalama±standart sapma şeklinde sunulmuştur. Kategorik olan değişkenler için Pearson Chi-Square Continuity Correction ve Fisher's Exact testi analizleri kullanılmıştır. Kategorik olmayan değişkenlerin normallik testi Kolmogrow Smirnov testi ile yapılmıştır. Grup karşılaştırmalarında parametrik yöntemlerden bağımsız iki örnek t testi ile parametrik olmayan yöntemlerden Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: KDKP etkeni olan vakaların 3 (%3.2)'ü 2010 yılında, 7 (%7.4)'si 2011 yılında, 5 (%5.3)'i 2012 yılında, 17 (%17.9)'si 2013 yılında ve 63 (%66.9)'ü 2014 yılında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Carbapenem Resistant Klebsiella pneumoniae (CRKP) infection has been spreading worldwide in the recent years. The disease course is more severe and duration of hospital stay and rate of mortality are increased in infections caused by resistant microorganisms. Defining the risk factors in CRKP, early diagnosis of patients with a risk of infection with this microorganism and starting an appropriate empirical treatment may decrease mortality. The aims of this study are to define the risk factors in patients who develop CRKP infection and to determine the correlation between this infection and mortality. Material and method: This study was performed between January 2010 and September 2014. Patients who were older than 18 years, stayed in hospital at least for 72 hours, had growth of CRKP in cultures and started to receive treatment after CRKP being accepted as the agent were included in the case group. Control group was randomly selected among the patients who were admitted to the hospital and stayed in the same wards for longer than 72 hours and who had no growth of CRKP in clinical samples. Results were presented as frequency, percentage, median (minimum-maximum) and arithmetic mean ± standard deviation. For categorical variables, Pearson Chi-Square Continuity Correction and Fisher's Exact test analyses were used. For non-categorical variables, normal distribution was tested by Kolmogorov Smirnov test. In group comparisons, independent two samples t-test among parametric methods and Mann-Whitney U test among non-parametric methods were used. Findings: Among the cases with a causative agent of CRKP, 3 (3.2%), 7 (7.4%), 5 (5.3%), 17 (17.9%) and 63 (66.9%) cases were detected in the years 2010, 2011, 2012, 2013 and 2014, respectively.