Boy kısalığı olan hastalarda özellikler ve etiyolojik dağılım
Etiologic distribution and characteristics of patients with short stature
- Tez No: 409393
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Boy kısalığı, Çocuk Endokrinoloji Kliniklerine başvuru nedenleri arasında ilk sıralardadır. Büyüme hormonu tedavisinin endikasyonlarının genişlemesi ile çocuk endokrinoloji polikliniklerine boy kısalığı nedeniyle yönlendirilen çocuk sayısı artmaktadır. Ancak bunların çok azı tedaviden yarar görebilecek boy kısalıklarıdır. Bu çalışmada genel pediatri ve diğer yandal polikliniklerinden seçilmiş hastaları kabul eden bir Çocuk Endokrinoloji Kliniğinin kısa boylu hastalarındaki etiyolojik dağılımın sunulması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine başvuru boyu 3 persentilin altında olan ve/veya izlemde 3 persentilin altına düşmüş olan 1519 hasta (693 K) çalışma grubunu oluşturdu. Retrospektif olarak hastaların klinik bilgileri, antropometrik, radyolojik ve laboratuvar değerlendirmeleri sonucu aldıkları tanılara göre gruplandırıldı. Büyüme hormonu (BH) eksikliği tanısı için antropometrik kriterlerin yanısıra uyarı testinde pik BH değeri 1.64 SDS) %3,1 idi. Orantısız boy kısalığı oranı %15,7 idi. Hedef boy (n=1255) SDS -1,4±0,9 saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Short stature is at the first place among the reasons of the presentation to the pediatric endocrinology clinics. Increasing number of children with short stature (SS) has been referring to the endocrinology department for growth hormone therapy. However, very few of them have growth hormone deficiency and/or benefit from growth hormone treatment. In this study, we aimed to analyse the etiological factors in patients with short stature in a University Pediatric Endocrinology Clinic, in which patients usually referred from general paediatrics clinic with high likely endocrinological problems after primary screening. Methods: 1519 patients (693 F) with height under 3 percentile and /or during the follow-up fallen below the 3 percentile were included in the study. A retrospective clinical data of the patients were analysed for the diagnosis and the anthropometric, radiological and laboratory data of the patient were evaluated. For the diagnosis of growth hormone deficiency; the criteria of peak growth hormone level under 7 ng/ml in stimulation test, low IGF-1 and IGFBP3 levels and insufficient growth rate were used. Results: Presenting age of patients was 10.2 ± 4.2 years (0.2-19.2). Initial height standard deviation scores (SDS) was -3.1 ± 1.0. Severe SS (