Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarının EGFR mutasyon analizinde real-time PCR yöntemi ile mutasyona spesifik immunohistokimyanın karşılaştırılması
Comparetion of real-time PCR and mutation specific immunohistochemistry for detecting EGFR mutation status in non small cell lung cancer
- Tez No: 409413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGEN ÇELİK ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İleri evre akciğer adenokarsinomlu hastalarda epidermal büyüme faktör reseptör (EGFR) geninde izlenen aktive edici mutasyonların varlığı EGFR tirozin kinaz inhibitörlerine (TKİ) duyarlılık ile ilişkilidir. Mutasyon spesifik monoklonal antikorlar ile yapılan immünohistokimyasal çalışma EGFR mutasyon statüsünü belirlemek için kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Biz de küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında (KHDK) EGFR statüsünü belirlemede Real-Time PCR (RT-PCR) ile immünohistokimyasal yöntemi karşılaştırıp; İHK'nın duyarlılık, özgüllük, negatif ve pozitif öngörü değerlerini analiz ettik. Bölümümüzde RT-PCR ile EGFR mutasyon analizleri yapılmış olan 788 olgu retrospektif olarak taranmıştır. Olgular içerisinden moleküler yöntemlerle EGFR mutasyonu olan 126 vaka saptanmıştır. Bu olgular içerisinden 47 pozitif olgunun histolojik materyal ve sitolojik örneklerine ait hücre bloklarından elde edilen kesitler mutasyon spesifik antikorlar kullanılarak ekzon 19 (15bp E746-A750 delesyonu) ve ekzon 21 (L858R) mutasyonlarına yönelik immünohistokimyasal çalışma yapılmıştır. İmmunhistokimyasal çalışma yaptığımız 47 olgunun 32 tanesi (%68) ekzon 19 delesyonu, 14 tanesi (%30) ekzon 21 nokta mutasyonu ve 1 tanesi (%2) ekzon 18 mutasyonu göstermektedir. Ekzon 19 mutasyon spesifik antikorda (15bp E746- A750 delesyonu) duyarlılık %100, özgüllük %40, negatif öngörü değeri %100 ve pozitif öngörü değeri %78 olarak hesaplanmıştır. Ekzon 21 mutasyon spesifik antikorda (L858R nokta mutasyonu) duyarlılık %93, özgüllük %91, negatif öngörü değeri %97 ve pozitif öngörü değeri %82 olarak hesaplanmıştır. Mutasyon spesifik EGFR immünohistokimyası özellikle ekzon 21 için yüksek duyarlılık ve özgüllük göstermektedir. Ekzon 19 (15bp E746-A750 delesyonu) ise yüksek duyarlılık göstermekte olup, düşük özgüllüğe sahiptir. Mutasyon spesifik immünohistokimyasal çalışmalar ile pozitif saptanan olgular, moleküler çalışmalar yapılmaksızın mutant kabul edilmelidir. Testin negatifliği durumunda ise moleküler yöntemler kullanılarak EGFR mutasyon analizi tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Determination of activating mutations in epidermal growth factor receptor (EGFR) gene in non small cell lung cancer patients is correlated with EGFR-tyrosine kinase inhibitors (TKI) treatment responses. Immunohistochemistry with mutation specific antibodies may detect certain mutant EGFR proteins. We compared Real- Time PCR and immunohistochemistry for detecting EGFR mutation status in non small cell lung cancer patients and analysed sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of imunohistochemistry. We evaluated 788 non small cell lung cancer sample which were analysed for EGFR mutation status by RTPCR. We detected 126 EGFR mutated cases among these patients. We evaluated mutation specific EGFR immunohistochemistry directed towards the exon 19 deletions (15 bp E746-A750) and exon 21 point mutation (L858R) to the 47 EGFR mutated patients histologic material and cell blocks of cytologic specimens. 32 of the 47 cases (68%) had exon 19 deletion, 14 of them (30%) had point mutation in exon 21 and one of them (2%) showed exon 18 mutation. EGFR exon 19 (15 bp E746-A750 deletion) antibody showed a sensitivity of 100%, specifity of 40%, negative predictive value of 100% and positive predictive value of 78%. Sensivity of exon 21 (L858R point mutation) antibody was 93%, specificity was 91%, negative predictive value was 97% and positive predictive value was 82%. In our study mutation spesific EGFR immunohistochemistry showed high sensitivity and specificity for exon 21. On the other hand exon 19 (15 bp E746-A750 deletion) antibody has high sensitivity but low specificity. Positivity with immunohistochemical staining can be accepted to be a sign of EGFR mutation and patient could be a candidate for TKI treatment without a molecular test. But in the negativity of immunohistochemical studies, molecular tests should be performed.