Tip 2 diabetli ve sistemik sağlıklı bireylerde uygulanan kemik içi dental implantlarda peri-implant oluk sıvısı(PIOS) Interlökin-1beta (IL-1ß) ve Tumor Nekroz Faktor- alfa (TNF-a) ve peri-implant doku parametrelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of peri-implant conditions and peri-implant crevicular fluid levels of ınterleukin- 1 beta (ıl-1ß) and tumor necrosis factor-alfa (tnf-?) after implant insertion in patients with type-2 diabetes mellitus and systemically healthy subjects
  1. Tez No: 294331
  2. Yazar: ŞEYMA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT KURTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dental implantlar parsiyel dişsiz veya tamamen dişsiz hastalarda fonksiyonun daimi dişlerde olduğu gibi sağlanması amacıyla uzun yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Bununla birlikte dental implant tedavilerinin başarıları üzerinde, örneğin diabetes mellitus (DM) gibi sistemik hastalıkların etkileri halen araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; dental implant tedavisi uygulanacak glisemik yönden kontrol altındaki tip 2 diabetli hastalar ve sistemik sağlıklı bireylerde implant tedavisini takiben implant çevresi dokulardaki değişimlerin ve oluk sıvısındaki (PIOS) IL-1ß ve TNF-? gibi inflamatuar mediatör seviyelerindeki değişimleri hem grupiçi hem de gruplararası yönden karşılaştırarak değerlendirmektir.Çalışma 13 tip 2 diabet ve 7sistemik sağlıklı birey üzerinde yürütülmüş olup toplamda 39 dental implant uygulaması yapıldı. Hastaların tüm ağız doğal dişler ve implant bölgelerinden 1. , 4. , 7.ayda ve ayrıca dişlerden pre-operatif olarak tüm klinik indeks ölçümleri(PI, GI, CD, SK, KAS, KDG) ve implant yerleştirildikten hemen sonra ,1. ve 4. ayda implant stabiliteleri ve yine 1. 4. ve 7. ayda implant çevresi oluk sıvıları alınarak TNF-? ve IL-1ß sitokin seviyeleri değerlendirildi. İmplant bölgesindeki alveoler kemik seviyeleri başlangıç, 4. ve 7. ayda direk digital radyografilerle alınarak özel bir software programında değerlendirildi. Verilerin istatiksel olarak Shapiro Wilk testi, Student's t testi, Mann Whitney U testi, Bağımlı t testi, Wilcoxon İşaret testi Friedman testi, Spearman'ın Korelasyon analiziyle incelenmiştir.Grup içi ve gruplar arası PI, GI, CD, SK, KAS indeks ölçümlerinde önemli bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Comparison of peri-implant conditions and peri-implant crevicular fluid levels of Interleukin- 1 beta (IL-1ß) and Tumor Necrosis Factor-alfa (TNF-?) after implant insertion in patients with type-2 diabetes mellitus and systemically healthy subjects. The aim of this study was to evaluate the peri-implant conditions and measure the peri-implant crevicular fluid levels of TNF-? and IL-1ß after endosseous dental implant insertion in patients with glycemic controlled type 2 DM and systemically healthy subjects.A total of 39 dental implants in 20 subjects were placed: 27 were placed in 13 patients with type 2 diabetes and 12 were placed in 7 patients with systemically healthy. The plaque index, gingival index, probing depth, cinical atachment loss, gingival bleeding index, width of keratinized mucosa around implant were measured of the tooth and implants at baseline 1, 4 and 7 months (at 3 months after insertion of the superstructure) post- implant surgery. The prosthetic treatment was performed about at 4 months after implant placement. Periimplant crevicular fluid (PICF) was collected at 1, 4 and 7 months after implant placement. IL-1ß and TNF-? levels were determined peri-implant from individual PICF samples by enzyme-linked immunoabsorbent assay (ELİSA). Resonance frequency measurements as an assessment of implant stability was measured by the ostell instrument following implant placement at 1 week,1 and 4 months. In order to evaluate the alveolar bone level, standardized radiographic examination of the implants was performed by one person using long cone paralleling technique at 1 week, 4 and 7 months (at 3 months after insertion of the superstructure) after implant placement. The alveoler bone levels in regions of osseointegration around implants was evaluated using Sigma Scan Pro 5 software program. Data analysis was performed by Shapiro Wilk, Student?s t, Mann Whitney U, Wilcoxon Signical, Friedman and Spearman correlation tests.Clinical measurements (plaque index, gingival index, probing depth, gingival bleeding index, clinical attachment loss) of tooth and around implant were not found significant differences in both groups and among the groups. The width of keratinized mucosa was significantly decreased in diabetic group at baseline, 1. , 4. and 7.