Kurşunun toksikokinetiğinde rol oynayan vitamin D reseptör gen polimorfizminin plasenta kurşun düzeylerine etkisi
The effect of vitamin D receptor gen polymorphism playing role in lead toxicokinetic on placenta lead levels
  1. Tez No: 409491
  2. Yazar: DENİZ KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZELİHA KAYAALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Plasenta, zararlı maddelerin geçişini azaltan bir filtre görevi üstlense de kurşun, plasenta bariyerini pasif difüzyonla kolaylıkla geçmektedir ve plasentadan geçen kurşun doğuma kadar fetüste birikmektedir. u çalışmanın amacı, gebe kadınlardaki VDR FokI başlangıç bölgesi polimorfizminin, plasental kurşun düzeyine etkisini sorgulamaktır. Çalışmamızda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 116 gebede VDR FokI başlangıç bölgesindeki C→T tek nükleotid polimorfizmi araştırıldı. İzole edilen DNA'ların VDR FokI başlangıç bölgesi PCR tekniği ile çoğaltılarak, PCR ürünü FokI restriksiyon enzimi ile kesildi ve tiplendirme yapıldı. Bu tez, maternal VDR FokI promotor bölgesindeki C→T tek nükleotid polimorfizminin plasenta örneklerinde Pb konsantrasyonu ile ilişkisinin araştırıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Although placenta has a function to decrease passing of harmfull substances, lead can cross plasental barrier easily with passive diffision and lead which enter the placenta accumulates until moment of birth. The aim of thi study is to determine the polymorphism of VDR FokI promoter region in pregnant women and investigate whether this polymorphism has an effect on lead levels in the placenta. The study population consists of 116 cases attending the Gynecolgy Department of Ankara University Faculty of Medicine. C→T single nucleotide polymorphism (SNP) was investigated in the womens' VDR FokI promoter region. The VDR FokI promoter region of the isolated DNAs were amplified with the PCR technique, the amplified oligonucleotides were cut with FokI restriction enzyme and typing was done. This thesis is the first study examining the effect of maternal VDR FokI polymorphism on lead levels in placenta.