Yargılama süreci devam eden suça sürüklenen çocuklara yönelik hazırlanan destek eğitim programının çocukların duygu ve düşüncelerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of support training program for the children in conflict with the law with the ongoing trial process over the children's emotions and thoughts
- Tez No: 409489
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırma yargılama süreci devam eden suça sürüklenen çocuklar için hazırlanmış destek eğitim programının ilk defa suça sürüklenen 13-17 yaş arasındaki çocukların duygu ve düşüncelerine olan etkisi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Ankara 1, 2 ve 3. Çocuk Mahkemeleri'nde tutuksuz yargılaması devam eden ve ilk defa suça sürüklenen 20 (10 deney+10 kontrol) çocuk belirlenmiştir. Araştırmada, Yargılama Süreci Devam Eden Suça Sürüklenen Çocuklar İçin Destek Eğitim Programının suça sürüklenen çocukların duygu ve düşüncelerine olan etkisini test etmek amacı ile nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde tümevarımsal yöntem, nicel verilerin analizinde ise deney ve kontrol grubu X ön test, son test ve kalıcılık testi olmak üzere 2X3'lük bir karışık desen kullanılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde araştırmacı tarafından hazırlanan suça sürüklenen çocukların duygu ve düşünceleri ile onların suça sürüklenmesinde etkili olabilecek özellikleri belirlemeye yönelik soruların yer aldığı“Suça Sürüklenen Çocukların Duygu ve Düşünceleri'ne Yönelik Görüşme Formu”, çocukların kaygı düzeylerini belirlemek için“Çocuk Sürekli-Durumluk Kaygı Ölçekleri”ve çocukların stres düzeylerini belirlemek için“Stres Düzeyi Ölçeği II”kullanılmıştır. Başlangıçta her iki gruptaki çocuklarla ön test kapsamında ölçümler yapılmış, destek eğitim programının sekiz haftalık uygulama süreci sonrasında deney grubunda son test ve kalıcılık testi, kontrol grubunda ise yalnızca son test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to evaluate the impact of support training program designed for children pushed to crime on feelings and thoughts of children aged between 13-17 years old who for the first time pushed to crime. For this study 20 children (10 children for experimental and 10 children for control group) were selected among the children who for the first time pushed to crime and pending trial.A mixed method, where qualitative and quantitative methods were combined, was adopted in order to test the impact of“Support Training Program for Children Pushed to Crime and have an Ongoing Trial Process”on feelings and thoughts of children pushed to crime. In order to analyze the qualitative data of the study and inductive approach was adopted. For the quantitative data a mixed pattern where experimental and control groups X pretest, posttest and retention test which is 2X3 was adopted. To collect the data for this study“Interview Form towards the Feelings and Thoughts of Children Pushed to Crime”which is developed by the researcher to identify the characteristics that may have an impact on children's feelings and thoughts as well as their involvement into crime was used. In addition, a“Child Constant-State Anxiety Scale”to identify the anxiety levels of children and a“Stress Level Scale II”to identify the stress levels of children were used. At the beginning of the study pretest was conducted for both groups. After an eight week of support training program posttest and retention test was applied to the experimental group, while only posttest was conducted for control group. In the experimental group, composed of children pushed to crime for the first time and now under the“Support Training Program for Children Pushed to Crime and have an Ongoing Trial Process”,it was observed that there is a meaningful changein their feelings and thoughts. Also in their constant anxiety level and stress level there was a meaningful change.