Acil serviste takip ve tedavi edilen parasetamol intoksikasyon vakalarının geriye dönük incelenmesi
- Tez No: 409527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT AVCİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Parasetamol zehirlenmesi, ilaç alımı vakalarında en sık karşılaşılan etken olması, mortalite ve morbiditesinin yüksek olması nedeni ile acil tıp pratiğindeki önemini korumaktadır. Acil tıp uzmanlarının parasetamol aşırı dozu etkilerini ve hasta yönetimini iyi kavramış olması bu açıdan hayati önem farzetmektedir. Bu çalışma ile parasetamol alımı ile acil servise başvuran ve acil servis bünyesinde takip ve tedavi edilen hastaların dosyaları incelenerek, hastaların demografik özelliklerinin ve dağılımlarının belirlenmesi, klinik bulguları, yoğun bakım ihtiyacı, hastanede kalış süresi, mortalite, mortaliteyi etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servise 01/04/2013-01/04/2015 tarihleri arasında ilaç alımı şikayetiyle başvuran veya başka bir sağlık kurumundan sevk edilen ve yatırılarak takip ve tedavi edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, maruz kalma şekli, maruz kaldığı miktar, uygulanan dekontaminasyon, klinikte yattığı süre, yoğun bakım yatışı yapılıp yapılmadığı, uygulanan antidot tedavisi gibi demografik ve klinik değişkenler ile hastaneye başvuru anındaki ve taburculukta bakılan rutin laboratuvar tetkik sonuçları olgu rapor formlarına kaydedildi. Çalışmamıza 34'ü kadın (%77,3) ve 10'u erkek (%22,7) olmak üzere toplamda 44 hasta dahil edildi. hastaların 29 (%65,9)'unun Acil Servis Gözlem Ünitesinde, 15 (%34,1)'inin Acil Yoğun Bakım Ünitesinde takip edildiği tespit edildi. Ortalama parasetamol alım miktarı Acil Gözlem Ünitesinde yatan hastalarda 5351 mg, Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastalarda 15013 mg saptandı, iki grup arasında anlamlı farklılık mevcuttu (P:0,000). Ortalama yatış süresi Acil Gözlem Ünitesinde yatan hastalarda 1,55 gün, Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastalarda 2,93 gün saptandı, iki grup arasında anlamlı farklılık mevcuttu (P:0,000). Takip edildikleri servise göre ikiye ayrılan hastalar antidot uygulaması açısından karşılaştırıldığında, antidot uygulanma oranı Gözlem Ünitesinde takip edilen hastalarda %41,4 (n:12), yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda %93,3 (n:14) saptandı. İki grup arasında antidot uygulanma oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (P:0,003). Çalışmamızdaki hasta grubunun 26 (%59,1)'sının antidot tedavisi aldığı, 18 (%40,9)'sının ise herhangi bir antidot tedavisi almadığı görüldü. Antidot tedavisi uygulanan hastalar ile uygulanmayan hastalar rutin laboratuvar tetkikleri açısından karşılaştırıldığında antidot tedavisi alan hastalarda çıkış INR değerinin ortalama 1,05 (±0,13), antidot tedavisi almayan grupta ise 1,14 (±0,14) olduğu saptandı. İki grup arasında çıkış INR değerleri açısından anlamlı farklılık mevcuttu (P:0,042). Diğer rutin laboratuvar tetkikleri açısından iki grup arasında bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak parasetamol alımı olan hastalarına acil servis başvurusunda yapılan rutin laboratuvar tetkiklerinin hastanın prognozu hakkında bilgi vermediği görüldü. Hastaların değerlendirilmesinde laboratuvar tetkiklerinden ziyade acil uzmanlarının klinik değerlendirmesinin hastanın prognozu ve yönetimi açısından daha değerli bilgi verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Paracetamol intoxication is the most frequent cause in drug overdose and because of its high mortality and morbidity, it still maintains the importance in emergency medicine practice. It's vital to understand paracetamol overdose effects and patient management for emergency medicine specialists. The aim of this study is to find out the factors which effects on mortality, morbidity, length of hospital stay, necessity of intensive care, demographic conditions and clinical findings by inspecting the patients files, who admitted and treated in Emergency service. In this retrospective study patients with drug overdose, who admitted to Adnan Menderes University Research and Practice Hospital Emergency service and observed and treated in there between 01.04.2013-01.04.2015, were investigated. Clinical and demographic variables such as patients age, gender, drug dosage, type of exposure, decontamination way, length of hospital stay, intensive care follow up, antidote treatment and blood test results at the time of admission and discharge were recorded on case report forms. Forty four patients [34 women (%77.3) and 10 men (%22.7)] were included in our study. 29 patients (%65.9) were treated in observation unit and 15 patients (%34.1) were treated in Intensive Care Unit. Average paracetamol exposure dosage is 5351 mg in the patients who were treated in observation unit, who were treated in Intensive Care Unit is 15013 mg. There is a significant difference between these 2 groups (p:0.000). Average length of hospital stay in the patients who were treated in observation unit is 1.55 days, who were treated in Intensive Care Unit is 2.93 days. There is a significant difference between these 2 groups (p:0,000). The ratio of antidote usage on the patients who were treated in observation unit is %41.4 (n:12) and the ratio of antidote usage on the patients who were treated in Intensive Care Unit is %93 (n:14). There is a significant difference between these 2 groups. In our study, it was seen that 26 (%59.1) of all patients had received antidote therapy while 18 (%40.9) had receive any of antidote therapy. When the patients who were treated with antidote compared to untreated patients for routine laboratory tests, it is seen that average discharge INR value of treated patients was 1.05 (±0.13) while average discharge INR value of untreated patients was 1.14 (±0.14). There is significant difference between the two groups in terms of discharge INR values. There are no differences between the two groups in terms of other routine laboratory tests. In conclusion, routine laboratory tests carried out in emergency service admission of patients with paracetamol ingestion are not associated with the prognosis of patient. Clinical assessment of emergency specialists about patient's prognosis and management has provided more valuable information rather than laboratory tests in the evaluation of patients.