Seröz over kanserlerinde östrojen ve progesteron hormon reseptör pozitifliği ve bu durumun hastanın sağkalımı üzerine etkisi
The effects of estrogen and progesteron receptor positiveness to patients overall survey in serous ovarian carcinoma
- Tez No: 409533
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SERDAR SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Östrojen ve progesteron reseptör pozitifliğinin seröz over kanserlerinde hastanın surveyine olan etkisini değerlendirmek. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesinde 2001-2010 yılları arasında opere edilen seröz over karsinomlu hastalar retrospektif olarak tespit edildi. Mevcut patoloji raporları incelenerek hastaların östrojen ve progesteron reseptör pozitiflik ve negatiflik durumları değerlendirildi. Reseptör durumları belli olmayan hastaların patoloji preparatları arşivden bulundu ve her preparat için iki adet immunhistokimyasal boyama işlemi uygulandı. Reseptör durumları patalog tarafından belirlendikten sonra yine patoloji raporlarından hastaların tümör grade ve evreleri tespit edildi. Hastaların surveyi ise Mehmet Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi kayıtları incelenerek belirlendi. Survey için ortalama süre 5 yıl olarak alındı. 119 hasta ER(+) PR(+) , ER(-) PR(-) , ER(+) PR(-) ve ER(-) PR(+) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Gruplardaki hasta sayısı sırasıyla 34, 23, 41 ve 21 olarak tespit edildi. Bulgular: ER, PR pozitifliğinin tümörün grade ya da evresi ile istatistiksel açıdan ilişkili olmadığını bulduk.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of estrogen and progesteron receptor positiveness to patients overall survey in serous ovarian carcinoma. Materials and Methods: In this study patients with serous ovarian carcinoma that who operated between 2001- 2010 years in Erciyes University Gevher Nesibe Hospital were detected retrospectively. Existing pathology reports of patients examined estrogen and progesterone receptor positive and negative cases were evaluated. We found archived tissue preparations of patients that receptor status unknown and two immunohistochemical staining was performed for each preparation. After receptor status of patients determined by the pathologist we determined tumor stage and grade from pathology report again. The surveillance of patients was determined by examining Mehmet Kemal Dedeman Oncology Hospital records. The average duration for the survey was taken 5 years. 119 patients were divided into 4 groups: ER (+) PR (+), ER (-) PR (-), ER (+) PR (-) and ER (-) PR (+). The number of patients in the groups were 34, 23, 41 and 21 respectively. Results: We found that there isn't any statistical significance association between ER and PR positivity and tumor grade or stage.