Klinik izole sendrom'lu hastaların optik koherens tomgrafi ve manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherence tomography and magnetic resonance imaging in patients with clinically isolated syndromes
  1. Tez No: 409552
  2. Yazar: BİLGE KARAATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL MİRZA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Eye Diseases, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada klinik izole sendrom hastalarının (KİS) 1.ay, 6.ay ve 12.ayında optik koherens tomografi (OKT) ile retinal sinir lif tabakası (RSLT) kalınlığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca 1.ay, 6 ay ve 12 aydaki MRG lezyon sayısı ile RSLT kalınlıkları arasında ilişkinin araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mc Donald 2010 tanı kriterlerine göre yeni KİS tanısı almış 20 hasta ve 8 sağlıklı kontrol dahil edildi. Kontrol grubuna 1 kere, hasta grubuna ise 1., 6. ve 12. ayda kontrastlı kranial, servikal MRG ve OKT çekimi yapıldı. Hasta grubuna 1 kez göz muayenesi ve lumbal ponksiyon (LP) yapılarak beyin omurilik sıvısı (BOS)'da oligoklonal bant (OKB) ve IgG indeksi tetkik edildi. Bulgular: Hastaların 1 yıllık takibi sonucunda çalışma; 9'u kadın 6'sı erkek olmak üzere toplam 15 hasta ile tamamlandı. Bunların 9 tanesi KİS optik nörit geçirmeyen (KİS-NON), 6 tanesi KİS optik nörit geçiren (KİS-ON) hastaydı. Çalışmadan çıkarılan 5 hastanın; 1 tanesine hamilelik nedeniyle çekimlerine son verildi, 1 tanesinde spinal kitle saptandı, 3 hasta ise kontrollere gelmedi. MRG çekimleri arasında lezyon sayısı açısından gruplar arası anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0,05). RSLT kalınlıkları açısından hastaların takibinde anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0,05). Hastaların MRG'deki lezyon sayısının zamansal yayılımı ile OKT'deki RSLT kalınlığının değişimi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmedi (p>0,05). Hastaların 10 tanesinde IgG indeksi pozitif, 5 tanesinde IgG indeksi negatif saptandı. Sonuç: Bu çalışmada KİS hastalarının 1 yıllık takibinde RSLT kalınlığında anlamlı bir değişiklik tespit edilmedi. Ayrıca MRG deki lezyon sayısı ile RSLT kalınlığı arasında bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to explore retinal nerve fiber layer thickness (RNFL) by optical coherence tomography (OCT) in patients with clinically isolated syndromes (CIS) at 1st, 6th and 12th months. Also relationship between RNFL thickness and the number of MRI lesions at 1st, 6th, and12th months was investigated. Materials and methods: 20 patients who were recently diagnosed as CIS based on McDonald 2010 diagnostic criteria and 8 healthy control were included to the study. Cranial, cervical MRI with contrast enhancement and OCT once in the control groupand three times at 1st, 6th and 12th months in patient group were performed.. Ocular examination was made once in patients group. And lumbar puncture (LP) was performed to study oligoclonal bands (OCD) and IgG index in cerebrospinal fluid (CSF) Results: As a result of the 1-year follow-up study of patients it has been completed with a total of 15 patients, including 9 women and 6 men. In these patients , 9 of them had no attack of optic neuritis (CIS-NON) and 6 of them had optic neuritis attack (CIC-ON). 5 patients were excluded from the study. One of them was left due to pregnancy, a spinal mass was identified in one of the patients, 3 patients did not come to the follow-up examinations.. No significant difference was detected between the groups in terms of number of lesions in MRI (p>0,05). In terms of RSTLthickness, a significant difference could not be determined in the follow-up of patients (p>0,05). There was no significant statistical relationship between the number of lesions on MRI and changes in RNFL thickness of OCT (p>0,05). withA positive IgG index in 10 of the patients and a negative IgG index in 5 of patients were found. Conclusion: In this study, follow up one year in CIS patients were found no significant changes in RNFL thickness. Furthermore, not established a relationship between RNFL thickness and the number of MRI lesions.