Sağlıklı ve tedavi almamış meme kanseri hastası kadınların saç, tırnak ve serum örneklerinde biyolojik açıdan önemli bazı eser element düzeylerinin karşılaştırmalı analizi
A comperative analysis of some trace element levels which have biological importance, in hair, nail and serum samples of breast cancer women who are healthy and treatment-naive
  1. Tez No: 300039
  2. Yazar: DERYA ALTUN KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NALAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen malign hastalıktır. Meme kanserinin teşhisinde kullanılan teknikler (ultrasonografi, mamografi vb) özellikle hastalığın ilerlemiş safhalarında etkin olan tekniklerdir. Ancak hastalığın erken teşhisine ihtiyaç vardır. Bu nedenle meme kanserinin erken teşhis ve tedavisi için yeni stratejilerin benimsenmesine ve yeni biyolojik belirteçlerin tanımlanması gerekmektedir.Bu çalışmada; kontrol grubu (sağlıklı) ve tedavi almamış meme kanserli kadınların saç, tırnak ve serum örneklerinde biyolojik açıdan önemli bazı eser element düzeylerinin karşılaştırılmalı analizi ve bu karşılaştırma sonucu hastalıkla ilişkili eser element düzeyleri ve değişikliklerinin saptanması amaçlanmıştır.Serum eser element düzeyi gün içinde bile değişirken, saç ve tırnaktaki eser element derişimi, insan organizması için uzun dönemli eser element durumu hakkında bilgi vermektedir. Bu amaçla kontrol grubu (n=30) ve meme kanserli grupta (n=26) aynı bireyden olmak üzere üç farklı dokuda biyolojik açıdan önemli bazı element derişimleri incelenmiştir. İncelenen elementler Fe (demir), Cu (bakır), Zn (çinko), Se (selenyum), Mn (mangan) ve Cr (krom) elementleridir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the commonest malign disease among women. Techniques (ultrasonography, mammography etc.) used in diagnosis of breast cancer are effective particularly in the late phases of the disease. However, this disease needs early diagnosis. Therefore, new strategies and biological markers are needed to achieve early diagnosis and treatment.In the present study, comparative analysis of levels of some biologically important trace elements in hair, nail and serum samples of controls (healthy) and untreated women with breast cancer and determination of trace element levels and changes related with the disease were aimed.While serum trace element level changes during the day, trace element concentrations in nail and hair give us information about long term trace element level for a human being. Therefore, some of the biologically important trace element concentrations were examined in three different tissues of the same individuals both in control group (n=30) and breast cancer group (n=26). Examined trace elements were Fe (iron), Cu (copper), Zn (zinc), Se (selenium), Mn (manganese) and Cr (chromium).