Silajlık mısırdan laktik asit bakterilerinin izole edilmesi, tanımlanması ve silaj üretiminde inokulant olarak kullanılma olanakları
Isolation and indentification of lactic acid bacteria from fresh corn and potential use as inoculant in silage production
- Tez No: 409592
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AZMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Elâzığ merkez köylerinden alınan farklı mısır hasılı örneklerinden laktik asit bakterilerini (LAB) izole etmek, tanımlamak ve laboratuvar koşullarında çoğaltarak mısır silajına inokulant olarak kullanılma olanaklarını tespit etmek amacıyla yapıldı. Araştırmada 16 farklı mısır tarlasından mısır yaprakları (Zea mais) alındı ve laboratuvara getirilerek uygun yöntemlere göre LAB'ların izolasyon ve identifikasyonu yapıldı. Seçilen LAB içinden 4 farklı bakterileri türü inokulant olarak kullanıldı. Denemede hiçbir katkı yapılmayan grup kontrol (K), ticari bir firmadan temin edilen ve içeriğinde Lactobacillus buchneri (L.BUC) olan grup pozitif kontrol, Lactobacillus pentosus (L.PEN), Leuconostoc mesenteriodes (L.MEZ), Lactobacillus brevis (L.BRE) ve Laktobacillus fermentum (L.FER) türleri ise deneme gruplarını oluşturdu. İnokulantlar silaj materyaline 1 x 106 kob/g KM olacak şekilde karıştırıldı ve 1.8 litrelik anaerobik vakumlu kavanozlara sıkıştırılarak dolduruldu. Fermantasyonun 5, 10, 15, 30, 60 ve 90. günlerinde her gruptan üçer kavanoz açılarak analizleri yapıldı. Silajlara inokulant katılması pH değerini hızla düşürdü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine available for use as inoculants in corn silage by isolate, identify and reproduce lactic acid bacteria under laboratory conditions from different whole crop corn samples taken from central villages of Elazig. Leaf samples of corn (Zea mais) in milk-dough stage were collected from a total of 16 different fields and brought to the laboratory. Lactic acid bacteria (LAB) were isolated and identified using appropriate methods. Four different types of bacteria were selected from LAB and used as inoculants. Experimental groups were designated as follows: the control group with no added inoculant; (K) the positive control group including Lactobacillus buchneri (L.BUC), a commercial inoculant, the groups with added Lactobacillus pentosus (L.PEN), Leuconostoc mesenteriodes (L.MEZ), Lactobacillus brevis (L.BRE) ve Laktobacillus fermentum (L.FER). The concentration of each inoculant was adjusted to 1.0 x 10-6 cfu/g. The silage material and LAB were thoroughly mixed, filled in 1.8 liter anaerobic jars. 5, 10, 15, 30, 60 and 90th day of the fermentation, three jars from each group were opened and analyzed. Addition of LAB to silages caused a rapid decrease in pH. The lowest pH value was obtained in group Lactobacillus brevis and Lactobacillus fermentum, whereas the highest pH value was obtained in group L.