Atresia koli'li buzağılarda desfluran ve sevofluran anesteziklerinin etkilerinin karşılaştırılması
The comparision of effects of desflurane and sevoflurane anaesthesia in the calves with atresia coli
  1. Tez No: 417196
  2. Yazar: MERVE ZORLUTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ENES ALTUĞ, YRD. DOÇ. CAFER TAYER İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Veteriner Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Atresia Koli'li Buzağılarda Desfluran ve Sevofluran Anesteziklerinin Etkilerinin Karşılaştırılması Mevcut çalışma, atresia koli'li buzağıların operatif tedavisinde desfluran (DES) ve sevofluran (SEVO) anestezilerinin kan parametreleri ve postoperatif hayatta kalma süreleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacı ile planlandı. Çalışma doğmasal atresia koli anomalili 32 buzağı ve 16 adet sağlıklı 5-10 günlük buzağıda (kontrol grubu) gerçekleştirildi. Kontrol grubundaki sağlıklı buzağılarda anestezi uygulanmadı. Anestezi diazepam (0.5-1.0 mg/kg, iv) ve ketamin (4-6 mg/kg, iv) uygulamasını takiben % 5-9 DES (n=16) veya %1-5 SEVO (n=16) anestezisi ile gerçekleştirildi. Tüm olguların venöz kan örneklerinde anestezi öncesi, anestezi sırası, post-op 1 saat sonra ve 8-10 gün sonra biyokimyasal (aspartat aminotransferaz (AST), alaninaminotransferaz (ALT), gama glutamil transferaz (GGT), laktat dehidrojenaz (LDH), alkalen fosfataz (ALP), lipaz, kreatinin (CREA), kan üre nitrojen (BUN), kreatinin kinaz-MB (CK-MB), glukoz (GLU), total bilirubin (T.Bil), total protein (TP), albümin (ALB), kolesterol (CHOL), trigliserid (TG)), hematolojik ve kan gaz analizleri yapıldı. Operatif tedaviler kolostomi ve anastomoz uygulaması ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to evaluate the effects of desflurane (DES) and sevoflurane (SEVO) on the blood parameters and postoperative survival time in the surgical management of the calves with atresia coli. The study was conducted in the 32 calves with congenital atresia coli anomaly, and sixteen healthy calves (5-10 days) as a control group. Anaesthesia was not applied to healthy calves in the control group. After intra-venous diazepam (0.5-1.0 mg/kg) and ketamine (4-6 mg/kg) were given, the maintanance of anaesthesia was continued with 5-9% desflurane (n=16) or 1-5% SEVO (n=16). In the venous blood samples of all animals were performed biochemical (aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), gamma-glutamyl transferase (GGT), lactate dehydrogenase (LDH), alkaline phosphatase (ALP), lipase, creatinine (CREA), blood urea nitrogen (BUN), creatinin kinase-MB (CK-MB), glucose (GLU), total bilirubin (TBil), total protein (TP), albümin (ALB), cholesterol (CHOL) and triglyceride (TG)), hematological and blood gas analysis before, during, one hour after anaesthesia and 8-10 days after anaesthesia, respectively. Operative treatments were achieved with colostomy or anastomosis.