Farklı tip egzersizlerin sporcularda s-KLOTHO proteini, proinflamatuar sitokinler ve oksidatif DNA hasarı üzerine etkisi
Effects of different types of exercise on s-KLOTHO protein,pro-inflammatory cytokines and oxidative DNA damage inathletes
- Tez No: 1004824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, düzenli antrenman yapan sporcularda yüksek yoğunluklu interval antrenman (HIIT) ile aerobik antrenmanın bazı biyobelirteçler üzerindeki kronik etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya toplam 24 sporcu katılmış olup sporcuların cinsiyet dağılımı 12 kadın ve 12 erkektir. Sporcular HIIT (n=8; 4 kadın, 4 erkek), aerobik (n=8; 4 kadın, 4 erkek) ve kontrol (n=8; 4 kadın, 4 erkek) gruplarına ayrılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel çalışma modeli uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı uygulanmazken, deney gruplarına 8 hafta Aerobik ve HIIT antrenman programı uygulandı. Egzersiz protokolü öncesi ve sonrası kan örnekleri alınarak 8-OHdG, IL-1β S-KL, TNF-α, IL-6 parametreleri analiz edildi. İstatistiksel analizler için Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS; IBM Corp, Armonk, NY) sürüm 22 kullanıldı. Veriler p<0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Sonuçlara göre HIIT grubunda 8-OHdG düzeyleri anlamlı biçimde azalırken (p<0,05), aerobik antrenman grubunda IL-1β düzeylerinde anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir (p<0,05). Kontrol grubunda 8-OHdG düzeylerinde anlamlı artış gözlenmiştir (p<0,05). Diğer biyobelirteçlerde (IL-6, S-Klotho, TNF-α) gruplar içinde anlamlı değişim saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, HIIT grubunda 8-OHdG düzeylerinin anlamlı biçimde azalması, bu antrenman türünün oksidatif DNA hasarını azaltıcı etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Kontrol grubunda 8-OHdG düzeylerindeki artış ise düzenli egzersiz yapılmamasının oksidatif stresi artırabileceğini görülmüştür. Aerobik egzersiz grubunda IL-1β düzeylerinin anlamlı azalması, aerobik antrenmanın inflamatuvar yanıtı azaltabileceğine işaret etmektedir. Buna karşın IL-6, S-KL ve TNF-α düzeylerinde her iki egzersiz grubunda da anlamlı değişim gözlenmemiştir. Genel olarak HIIT'in oksidatif stres, aerobik egzersizin ise inflamasyon üzerinde daha belirgin etkiler oluşturduğu; bazı biyobelirteçlerde anlamlı değişimlerin ortaya çıkabilmesi için daha uzun süreli veya farklı yoğunlukta antrenman protokollerine ihtiyaç duyulabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the chronic effects of high-intensity interval training (HIIT) and aerobic training on certain biomarkers in regularly training athletes. A total of 24 athletes participated in the study, with a gender distribution of 12 women and 12 men. The athletes were divided into HIIT (n=8; 4 women, 4 men), aerobic (n=8; 4 women, 4 men), and control (n=8; 4 women, 4 men) groups. An experimental study design, a quantitative research method, was applied. The control group did not receive any exercise program, while the experimental groups underwent an 8-week aerobic and HIIT training program. Blood samples were taken before and after the exercise protocol, and the parameters 8-OHdG, IL-1β S-KL, TNF-α, and IL-6 were analyzed. Statistical analyses were performed using the Social Sciences Statistical Package (SPSS; IBM Corp, Armonk, NY) version 22. Data were evaluated at a significance level of p<0.05. According to the results, 8-OHdG levels decreased significantly in the HIIT group (p<0.05), while a significant decrease in IL-1β levels was detected in the aerobic training group (p<0.05). A significant increase in 8-OHdG levels was observed in the control group (p<0.05). No significant changes were detected in other biomarkers (IL-6, S-Klotho, TNF-α) between the groups (p>0.05). In conclusion, the significant decrease in 8-OHdG levels in the HIIT group indicates that this type of training may have a reducing effect on oxidative DNA damage. The increase in 8-OHdG levels in the control group suggests that the lack of regular exercise may increase oxidative stress. The significant decrease in IL-1β levels in the aerobic exercise group indicates that aerobic training may reduce the inflammatory response. In contrast, no significant changes were observed in IL-6, S-KL, and TNF-α levels in either exercise group. Overall, it can be concluded that HIIT has a more significant effect on oxidative stress, while aerobic exercise has a more significant effect on inflammation; longer duration or different intensity training protocols may be needed to reveal significant changes in some biomarkers.