İlk atak psikoz ve kronik şizofreni hastalarının serum apelin, visfatin ve resistin düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of serum apelin, visfatin and resistin levels in first episode psychosis and chronic schizophrenia
- Tez No: 409673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Şizofreni; davranışın bilişsel, emosyonel, algısal yönlerini kapsayan, yıkıcı psikopatolojik etkileri olan, varsanı ve sanrılara eşlik eden davranış bozukluklarının görüldüğü, kişinin kendine özgü bir içekapanım dünyasına çekildiği bir klinik sendromdur. Bugün için hala şizofreni tanı, takip ve taramasında kullanılabilecek yeterli bir laboratuar testi bulunmamaktadır. Bu çalışma yeni keşfedilen moleküller olan apelin, visfatin ve resistinin şizofreni ile ilişkisini ve biyomarkır olarak kullanılıp kullanılamayacaklarını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya psikiyatri polikliniğine başvuran 29 tedavisiz ilk atak psikoz hastası, 30 kronik şizofreni hastası ve 29 sağlıklı gönüllü denek alınmıştır. Tüm katılımcılara Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID I), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGI) uygulandı. Bütün katılımcılardan 12 saat açlığı takiben periferik kan örnekleri alındı. Serum apelin, visfatin ve resistin düzeyleri ölçüldü. Bulgular: İlk atak psikoz grubunda 17'si(%58,6) erkek, 12'si(%41,3) kadın, kronik şizofreni grubunda 17'si (%56,6) erkek, 13'ü (%43,3) kadın ve sağlıklı kontrol grubunda 13'ü(%44,8) erkek, 16'sı(%55,1)kadın olmak üzere toplam 47'si(%53,4) erkek, 41'i (%46,6) kadın çalışmaya alındı. Gruplar arasında yaş, medeni durum, meslek ve VKİ (Vücut Kitle İndeksi) bakımından fark yoktu. İlk atak psikoz (156.88±86.09) görülen olguların serum apelindüzeyleri, kronik şizofreni hastası (108.04±59.47) ve kontrol grubu (104.01±56.60) olgulardan anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0.034; p=0.012). Çalışmamızda gruplara göre ilk atak psikoz (5.78±1.10), kronik şizofreni hastası (6.24±1.35) ve kontrol grubu (6.38±0.86) olguların serum visfatin ölçümleri düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.109). İlk atak psikoz (14.19±1.44) ve kronik şizofreni (13.89±1.62) görülen olguların resistin ölçümleri, kontrol grubu (12.79±1.80) olgulardan anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0.003; p=0.016). Sonuçlar: Çalışmamız sonucunda ilk atak psikoz olgularının serum apelin düzeylerinde anlamlı yükseklik saptandı. Gruplar arasında serum visfatin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. İlk atak psikoz ve kronik şizofreni görülen olguların serum resistin düzeyleri, kontrol grubu olgulardan anlamlı düzeyde yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Schizophrenia is a clinical syndrome that involves behaviors with cognitive, emotional andcognitive aspects, behavioral disorders with hallucination and delusion, psychopathological destructive effects, that makes patients introverted. Today, there is no adequate laboratory tests to be used in diagnosis, follow-up and screening of schizophrenia. This study aimed to investigate the relationship between schizophrenia and newly discovered molecules as apelin, visfatin and resistin, and whether these could be used as a biomarker or not. Methods: The study included 29 untreated patients with first-episode of psychosis, 30 chronic schizophrenia and 29 healthy volunteers, who admitted to psychiatric clinic. All participants were exemined with Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID-I), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), and Clinical Global Impression Scale. After obtaining 12 hour fasting peripheral blood samples of all participants, serum apelin, visfatin and resistin levels were measured. Results: The first episode psychosis group included in 17 (58.6%) male and 12 (41.3%) female, while schizophrenic group had 17 (56.6%) men and 13 (43.3%) women. With healthy control groupinvolved 13 (44.8%) male and 16 (55.1%) woman, a total of 47 (53.4%) men and 41 (46.6%) women included in the study.Among the groups, age, marital status, occupation, and BMI (Body Mass Index) had not a significant difference. Serum apelin levels offirst episode psychosis (156.8 ± 86.1) were found significantly higher than both chronic schizophrenia (108 ± 59.5) and control (104 ± 56.6) groups (p:0.034; p:0.012, respectively). There was no significant difference among first episode psychosis (5.78 ± 1.1), chronic schizophrenia (6.24 ± 1.35), and control (6.38 ± 0.86) groups in terms of serum visfatin levles (p:0.109). Resistin levels of first episode psychosis (14:19±1.44) and chronic schizophrenia (13.89±1.62) were higher than control (12.79±1.80) (p:0.003;p:0.016, respectively). Conclusion: The study results showed higher apelin levels in the patients with first episode psychosis. There was no significant difference for serum visfatin levels among the groups. Serum resistin levels were found higher in first episode psychosis and chronic schizophrenia than the control group. The results reported that these molecules might be potential markers for evaluating first episode psychosis and chronic schizophrenia, and further prospective studies should be planned to investigate those of usage in schizophrenia.