Sirozlu hastalarda sağlıkla ilgili yaşam kalitesini belirleyen faktörler- otonom disfonksiyonun etkisi
Effect of autonomic dysfunction and related factors on helath related quality of life in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 409683
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızın amacı; sirozlu hastalarda sağlıkla ilgili yaşam kalitesini belirleyen faktörlerin tespit edilmesi ve otonom disfonksiyonun bu konudaki etkisinin belirlenmesidir. Çalışmamıza karaciğer sirozu tanısı bulunan toplam 100 hasta dahil edildi. Tüm hastalara otonom disfonksiyonunu gösterebilmek amacıyla Ewing ve Clarke tarafından standardize edilmiş postural değişiklik, derin nefes alma, valsalva manevrası sırasında kan basıncı değişikliği ve kalp hızının nicel ölçümü uygulandı. Medical Outcomes Study: 36 -Item Short Form Survey Instrument anketi kullanılarak sirozun hastaların yaşam kalitesi üzerine olan etkileri saptanmaya çalışıldı. Çalışmamıza yaşları 24 ile 84 arasında değişen 25'i kadın, 75'i erkek toplam 100 hasta dahil edildi. Hastaların 35'i Child A, 36'sı Child B ve 29'u Child C grubunda idi. Çalışmamızda siroz hastalarındaki otonom disfonksiyonu sıklığı %52 olarak tespit edildi. (%21 erken parasempatik hasar, %17 kesin parasempatik hasar, %14 kombine sempatik ve parasempatik hasar). Test sonuçlarına göre hastaların %48'i normal olarak saptandı. Otonom disfonksiyonu olan hastaların SF-36 ile belirlenen yaşam kalitesi puanları, otonom disfonksiyonu olmayanlara göre anlamlı derecede düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the factors which may affect health related quality of life and the contribution of autonomic dysfunction in patients with liver cirrhosis. One hundred patients with liver cirrhosis were enrolled in our study. To assess autonomic dysfunction, blood pressure and heart rate were determined during postural diversification, deep inspiration and valsalva maneuvre which were standardized by Ewing and Clarke. Quality of life was evaluated by using Medical Outcomes Study: 36 Item Short Form Survey Instrument Questionnaire. This survey was consisted of 36 items over 8 dimensions. These dimensions were physical role functioning, social role functioning, vitality, bodily pain, general health perceptions, emotional role functioning, physical functioning and mental health. Twenty five female and seventy five male patients with age 24 to 84 were enrolled in our study. 35 of the patients had Child A, 36 Child B and 29 were Child C liver cirrhosis. 52% patients had autonomic dysfunction. 21% had parasympathetic damage, 17% had absolute parasympathetic damage. Combined sympatheticand parasympathetic damage prevalence was 14%. According to test results, 48% of the patients were normal. SF-36 scores of patients with autonomic dysfunction were significantly lower than patients who do not have autonomic dysfunction.