Yan rüzgar etkisi altındaki ağır ticari bir araçta aerodinamik direnç katsayısının had ile analizi
CFD analysis of a tractor-trailer models drag coefficient under crosswind effect
- Tez No: 409782
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, bir çekici-treyler araç modeli üzerinde hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yöntemiyle çeşitli yan rüzgar hızları etkisi altında aerodinamik direnç katsayısındaki değişim araştırılmıştır. Geliştirme çalışmaları esnasında Fluent programı vasıtasıyla türbülans analizleri için realizable k-epsilon, Spalart Allmaras ve SST k-omega DES ve RANS çözüm modelleri incelenmiş ve en ekonomik ve mümkün olan en yüksek doğrulukta sonuç veren optimum modelin DES realizable k-epsilon olduğu görülmüştür. Ayrıca boyut kutularının genişletilerek rüzgaraltı yönünde ağ yoğunluğunun artırılmasının sapma açısının sıfırdan farklı olduğu durumlar için önemli olduğu gözlemlenmiştir. Sınır tabaka, zaman basamağı, ayrıklaştırma metodu, rahatlama faktörü ve Cdes sabiti üzerinde araştırmalar yapılarak yaratılan metodun kalibrasyonu yapılmıştır. TKD aerodinamik yol testi sonucu aracın sürüklenme direnci belirlenmiş ve burada bulunan sonuçlar ile uyumlu bir analiz metodolojisi yaratılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, drag coefficient of a tractor-trailer model for various yaw angles is researched by CFD. During development studies, Fluent's DES and RANS turbulence models (realizable k-epsilon, Spalart Allmaras and SST k-omega) are investigated. It is determined DES realizable k-epsilon is the optimum model that is most efficient and gives accurate results where applicable. Besides, it is observed that to improve the quality of volume mesh on leeward direction by widening size boxes is important when the yaw angle is different from 0o. Boundary layer, time step, discritization method, under relaxation factor and Cdes are investigated to calibrate the method created. The vehicle's drag coefficient is calculated by WFT aerodynamics test and an analysis method which is correlated with the results is developed.