Ceylanpınar Tarım İşletmesinde ikinci ürün mısır tarımında koruyucu toprak işleme uygulamaları
Applications of conservation tillage in second crop maize agriculture in Ceylanpinar Agriculture Enterprise
  1. Tez No: 409867
  2. Yazar: MUTLU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada üç farklı toprak işleme yönteminde (Geleneksel uygulama, Azaltılmış toprak işleme uygulaması ve Doğrudan ekim uygulaması) ikinci ürün mısır üretiminin verim ve verim parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Denemeler Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü Karataş bölgesine yürütülmüştür. Geleneksel uygulamada, pulluk + goble diskli tırmık + ekim, azaltılmış toprak işlemede 2 kat goble diskli tırmık + ekim ve doğrudan ekim uygulamasında ise toprak işleme yapılmadan ve buğday anızı üzerine ekim işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ekim işlemine kadar olan yakıt tüketimlerinde doğrudan ekim uygulamasının diğer uygulamalara göre dekarda 2-2,17 litre yakıt tasarrufu sağladığı görülmüştür. Tarla filiz çıkışı doğrudan ekim uygulamasında %90,6 olarak tespit edilmiş ve diğer uygulamalardan %10-12 daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Doğrudan ekim uygulamasında ortalama yabancı ot miktarı, geleneksel uygulamaya göre %33, azaltılmış toprak işleme uygulamasına göre ise % 20 daha fazla bulunmuştur. Uygulamalara bağlı olarak ikinci ürün mısır tane verimi değerleri 937,7-1021 kg/da, arasında değişim göstermiştir. Dane verimi değerleri üzerine yapılan varyans analizi sonuçlarına göre, uygulamaların dane verimi üzerindeki etkisi istatistikî olarak önemli bulunmuş ve en iyi sonuç doğrudan ekim uygulamasından elde edilmiştir. Farklı uygulamalara ait verim değerleri dikkate alındığında ikinci ürün mısır üretiminde en yüksek verim değerine sahip olan doğrudan ekim uygulamasının daha karlı bir üretim tekniği olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study effects of three different tillage methods (conventional application, decreased tillage application and direct seeding application) on efficiency and efficiency parameters of second crop maize production were investigated. All experiments were performed in Karataş region of Ceylanpınar Agriculture Enterprise. Plough + lawn rake with goble disk+ plantation in conventional application, lawn rake with two folded goble disk+ plantation in decreased tillage application and seeding on stubble without tillage in direct seeding application were implemented. Results showed that direct seeding application provides economy for 2-2.17 liter on fuel per decare when compared to other applications. Sprout degree of output of the seed planted in the fields was accounted for 90.6 % in direct seeding application and this was 10-12 % better than other applications. Besides in direct seeding application, average weed rates were measured as 33 % and % 20 more than conventional application and decreased tillage application, respectively. Rates of second crop grain yield of maize were between 937.7-1021 kg/decare depends on applications. According to variance analysis results on grain yield of maize, effects of these applications on grain yield of maize were statistically significant and the best result was obtained from direct seeding application. It can be said that direct seeding application which enables the most production of second crop maize is more economically valuable technique considering the yield rates belong to different applications.