Köpeklerde karbontetraklorür ile deneysel olarak oluşturulan hepatik nekrozisin teşhisinde açlık ve tokluk safra asitlerinin önemi
The Impotance of preprandial and postprandial bile acids in the diagnosis of liver damage induced carbontetrachloride administration in dogs
  1. Tez No: 41000
  2. Yazar: CAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET“Köpeklerde karbontetraklorür ilk deneysel olarak oluşturulan hepatik nekrozisin teşhisinde açlık ve tokluk safra asitlerinin önemi.”Bu çalışmada, karbontetraklorür (C Cl4) verilerek karaciğer hasan oluşturulan köpeklerde açlık ve tokluk safra asitlerinin önemi araş tırıldı. Çalışmada toplam 6 adet sağlıklı ve erişkin köpek kullanıldı. Klinik ve biyokimyasal muayenelerden sonra, C Cl4 (1 ml/kg vücut ağırlığı) 1:1 oranında parafin likid'le karıştırılarak mide sondasıyla içirildi. Köpeklerin deneme öncesi ve deneme süresince, 10 gün süreyle, hergün klinik muayeneleri, plazma total protein (TP), Albumin (Alb), total ve direk bilirubin (T.bil, D.bil) konsantrasyonları, Alanin aminotransferaz (ALT) ve Alkalan fosfotaz (ALP) aktiviteleri ve 12 saat açlık ve 2 saat tokluk serum total safra asit (PRSBA, POSBA) konsantrasyonları belirlendi. Tüm köpeklerin otopsileri denemenin 10. gününde yapıldı ve histopatolojik muayeneler için karaciğer ve diğer organ örnekleri alındı. CC14 verildikten sonra hiç bir köpek önemli bir semptom göstermedi. Sadece denemenin 1. gününde iki köpekte hafif durgunluk ve iştahsızlık, denemenin 2. ve 3. günlerinde dört köpekte hafif sulu dışkılama ve üç köpekte denemenin 4. ve 5. günlerinde bilirubinuri (1+) tesbit edildi. Ortalama PRSBA ve POSBA konsantrasyonları 1. günden itibaren artış gösterdi (p0.05). Ortalama TP, Alb, T.bil ve D.bil konsantrasyonlarında deneme süresince önemli bir değişiklik olmadı (p>0.05). Plazma ALP aktivitelerinde artış 2-7 ve 9-10. günlerde önemli olurken, plazma ALP aktivitesi 6-8. ve 10.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY“The importance of preprandial and postprandial bile acids in the diagnosis of liver damage induced carbontetrachloride administration in dogs.”In this study, the importance of preprandial and postprandial total bile acids were investigated in the dogs with liver damage induced carbonte trachlorid (CC14) administration. Totaly 6 healthy and mature dogs were used. After base-line clinical and biochemical examinations, CC14 (1 ml/kg of bady weight) were given in al:l mixture of liquid paraffine oil via gastic tube. Clinical status was monitored and plazma total protein (TP), albumin (Alb), total and direct bilirubin (T.Bil, D.Bil) concentratations alanine aminotranspherase (ALT) and alkalen phosphatase (ALP) activities and 12 hours fasting preprandial and 2 hours postprandial serum total bile acids (PRSBA, POSBA) con centrations were determined daily twice before the experiment and 10 days during the experiment. All dogs were necropsied on the 10 th day of the experiment and, histhopathologic examination of the liver and the other organ samples were performed. None of dogs showed considerable clinic symptoms after CC14 administation, only two dogs had slight arthergia and anorexia on the first day of the experiment, 4 dogs had slight watery feces on the 2nd and 3 th days of the experiment and 4 dogs had bilirubinuria (1+) on the 4th and 5 th days of the experiment. The mean serum values for preprandial and postprandial serum total bile acids increased from first day (p0.05). The mean plasma TP, Alb. T. Bil and D.