Burgers denkleminin çeşitli sonlu fark şemaları ile çözümleri
Solutions of burgers equation using various finite difference schemes
- Tez No: 410057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma çok geniş bir alandaki problemleri temsil eden ve keskin davranışa sahip olan Burgers denklemini çözmede, yüksek mertebeden sonlu fark yöntemlerinin geniş bir yelpazesine yer verir. Bunu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan bilgisayar yazılımları MATLAB ve MAPLE ortamında üretilmiştir. Elde edilen nümerik sonuçların literatürle çok iyi bir uyum içinde olduğu ve hatta mevcut çalışmanın, literatürdeki bazı sonuçlardan daha da hassas olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work analyses a broad range of high order finite difference schemes in solving Burgers equation representing a large field of scientific problems and having a steep behaviour. To achieve this aim, computer codes have been produced in MATLAB and MAPLE. The obtained numerical results are in a very good agreement with the literature and yet the present study is seen to be more accurate than the literature in some cases.