Açık köklü asma fidanı üretiminde farklı malç materyalleri ve gölgeleme oranlarının fidan randıman ve kalitesine etkileri
Effects of different mulching materials and shading rates on sapling yield and quality i̇n the grafted grapevi̇ne production
  1. Tez No: 410071
  2. Yazar: MUHAMMET ESAT ZENGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma 2013 yılında Manisa-Karaoğlanlı' da yürütülmüştür. Arazi koşullarında farklı malç materyalleri (tekstil, beyaz ve siyah Mogul, üstü gri altı siyah malç, siyah plastik malç ve malçsız-kontrol) ve gölgeleme (Kontrol, %35 ve %55) oranlarının açık köklü asma fidan randıman ve kalitesine etkisini saptamak amaçlanmıştır. Çalışmada anaç olarak 1613 ve çeşit olarak Sultani Çekirdeksiz kullanılmıştır. Çalışma sonucunda gölgeleme uygulamalarından sürgün gelişim düzeyi; malç uygulamalarından ise sürgün gelişim düzeyi, sürgün uzunluğu, I ve II. boy fidan randımanı ve toplam randıman etkilenmiştir. En fazla sürgün uzunluğu (110 cm) ve en fazla toplam fidan randımanı (%78) % 35 gölge altında siyah plastik malçtan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Karaoglanlı town of Manisa Province in 2013. The aim of study was to determine of the effects of different mulching treatments (textile mulch, white and black mogul mulch, gray upper side and black lower side plastic mulch, black plastic mulch and mulch-free control) and diffrenet shading rates (control, 35%, 55%) on yield and quality of grafted grapevine sapling under field conditions. 1613 C Sultana (seedless grape) grapes were used as the material of study. The results revealed that levels of shoot lenght were affected from shading applications; and the level of shoot growth, shoot lenght, first and second size of sapling yield and overall yield were affected from mulching applications. The highest shoot lenght (110 cm) and yield (%78) were obtained from black plastic mulching application under the shading rate of 35%.