Farklı gölgeleme uygulamalarının manisa koşullarında aşılı asma fidanı üretiminde fidan randımanı ve kalitesi üzerine etkisi
The effects of different shading levels on grafted grapevi̇ne sapling ratio and quality in manisa condition
  1. Tez No: 411403
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN GÖKKAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma 2012 yılında Manisa/Turgutlu'da yürütülmüştür. Arazi koşullarında farklı gölgeleme oranlarının (Kontrol, % 35, % 55 ve %75) açık köklü asma fidan randıman ve kalitesine etkisini saptamak amaçlanmıştır. Denemede 5 Amerikan asma anacına (140 Ruggeri, 110 R, Ramsey, 1613 C ve 5 BB) aşılı Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kök sayısı, kök gelişim düzeyi, sürgün gelişim düzeyi ve fidan randımanı değerleri gölgeleme ve anaç uygulamalarından etkilenmiştir. Toplam fidan randımanı bakımından en yüksek fidan randımanı % 55 gölge (58,4) uygulamasından elde edilmiş olup, diğer uygulamalardan sırasıyla kontrol (49,9), % 35 (49,9) ve % 75 ( 41,5) değerleri elde edilmiştir. Yoğun gölgeleme uygulamaları fidanların hem toprak altı hemde toprak üstü gelişmelerini diğer uygulamalara göre daha zayıf olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Manisa/Turgutlu in 2012. The aim of the study was to determine of the effects of shading ratios (control, 35%, 55%, 75%) the final take and quality on grafted grapevine production under nursery condition. Sultani Çekirdeksiz grape cultivar grafted on 5 grapevine rootstocks (140 Ruggeri, 110 R, Ramsey, 1613 C ve 5 BB) were used in the study. At the end of the study was the level of shoot growth and final take rate were affected from shading and rootstocks applications. The highest rate of final take was obtained from 55% shading ratio (58,4) application, while the control (49,9), 35% (49,9), and 75% (41,5) values were obtained in other applications, respectively.