Farklı malç uygulamalarının 110r ve fercal asma anaçlarında fidan kalitesine etkileri
The effects of different mulch applications on sapling quality of 110r and fercal grape rootstocks
  1. Tez No: 633367
  2. Yazar: MOHAMMED SALAH MOHAMMEDNOORI FAKHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bağcılık bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyoekonomik bakımdan en önemli tarımsal üretim alanlarından birisidir. Ülkesel ve global düzeyde bağcılığın mevcut halinin korunması ve geliştirilmesi maksadıyla önemli düzeylerde üstün kaliteli asma fidanına gerek duyulmaktadır. Fidan üretim maliyetini artıran toprak işleme, sulama ile bitki korumaya faaliyetleri fidan randımanı ve kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Bu çalışmada, Fidan Üreticileri Alt Birliğinden temin edilen 110R ve Fercal anaçlarının standart aşılanabilir nitelikli virüsten ari çeliklerinden açık arazi şartlarında köklü asma anacı fidanı üretiminde malç uygulamaları Siyah plastik (SP), Siyah plastik jüt (PJ), Biyobozunur plastik (BB), Buğday sapı (OM) ve Kontrol yapılmıştır. Uygulamaların fidan randıman ve kalitesine (toprak sıcaklığı (°C), yaprak sıcaklığı (°C), stoma iletkenliği (mmol m-2 s-1), yaprak klorofil içeriği (SPAD değeri), yaprak alanı (cm2), yaprak sayısı (adet), yaprak ağırlığı (g), sürgün uzunluğu (cm), sürgün çapı (mm), budama artığı ağırlığı (g), sürgün gelişme düzeyi (0-4 skalası), kök sayısı (adet) ve çapı (mm), kök taze ve kuru ağırlığı (g), kök gelişim düzeyi (0-4 skalası) ve fidan randımanı (%) etkileri incelenmiştir. Malç uygulamaları genel olarak incelenen tüm parametrelerde iyileşme sağlarken incelenen özelliklere ve asma anaçlarına göre etkinliğin sıralaması değişmiştir. Fidan randımanı bakımından Fercal anacında SP, 110R anacında ise BB uygulaması en etkili bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre, açık alanda ve özellikle nispi nemin çok düşük olduğu alanlarda asma anacı fidanı üretiminde fidan randımanı ve fidan kalitesinin iyileştirmesinde SP ve BB malç uygulamalarının olumlu etkileri olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Viticulture in Turkey as well as all over the world is also one of the most important agricultural production from socio-economic issues. Significant quantities of high-quality vine seedlings are needed to maintain and improve the current state of viticulture at national and global levels. Soil cultivation, irrigation and plant protection activities that increase the production cost of seedlings are negatively affected by the seedling efficiency and quality. In this study, mulch applications of 110R and Fercal grape rootstocks obtained from the Sub-Union of Sapling Producers, from standard graftable quality virus free cuttings, in open field conditions (Black plastic SP, Black plastic jute PJ, Biodegradable plastic BB, Wheat stalk OM and Control) was done. Effects of applications on seedling yield and quality (soil temperature (°C), leaf temperature (°C), stomatal conductivity (mmol m-2 s-1), leaf chlorophyll content (spad value), leaf area (cm2), leaf number ( pieces), leaf weight (g), shoot length (cm), shoot diameter (mm), pruning residue weight (g), shoot development level (0-4 scale), number of roots (pieces) and diameter (mm), root fresh and dry weight (g), root growth level (0-4 scale) and seedling efficiency (%) were examined. While mulch applications in general provided improvement in all parameters examined, the order of efficacy varied according to grapevine rootstocks and examined properties. In terms of seedling efficiency, SP application in Fercal rootstock and BB application in 110R rootstock were most effective. According to the data obtained from this study, the positive effects of SP and BB, PJ and OM mulch applications were determined in the production of grape rootstock seedlings in open areas and especially in areas where the relative humidity was very low.