Kuru kekik (Orıiganum vulgare Subsp. hirtum L.) ve/veya ısırgan otu (Urtıca dioica L.) yaprakları ilave edilmiş rasyonla beslenen damızlık sülünlerin yumurta verimi ve yumurta kalite özellikleri
Egg production and egg quality traits of breeder pheasant fed diests supplemented with dry oregano (Origanum vulgare Subsp. hirtum L.) and/or nettle (Urtica dioica L.) leaves
  1. Tez No: 410096
  2. Yazar: OSMAN ÖÇALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada son yumurtlama dönemindeki damızlık sülünlerin (Phasianus colchicus) rasyonlarına kekik ve/veya ısırgan otu yaprak tozları ilavesinin yumurtlama performansı ve yumurta kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Toplam 84 adet 55 haftalık yaşta damızlık sülünler tesadüf parselleri deneme deseninde her kafes gözünde 6 dişi 1 erkek hayvan olacak şekilde üç tekerrürden oluşan dört deneme grubuna dağıtılmışlardır. Hayvanlar sekiz haftalık süre boyunca temel karma yemde kontrol (0 g/kg), 10 g/kg kekik yaprak tozu (%1 KY), 10 g/kg ısırgan otu yaprak tozu (%1 IY) ve 5 g/kg kekik+5 g/kg ısırgan otu yaprak tozları (%0,5KY+%0,5IY) içeren damızlık yumurta yemleri ile beslenmişlerdir. Yem ve su ad libitum olarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of dry oregano (Origanum vulgare subsp. hirtum L.) and/or nettle (Urtica dioica L.) leaves powder supplementation in diets on egg production and egg quality characteristics of breeder pheasant (Phasianus colchicus) at the last of their laying period. Eighty four breeder pheasant layers at the age of 55 weeks were randomly allocated to one of four treatments with three replicates of six female and one male breeders per treatment in a completely randomized design. The birds were fed standard layer diets control (0 g/kg), 10 g/kg oregano leaf powder (%1 KY), 10 g/kg nettle leaf powder (%1 IY) and 5 g/kg oregano+5 g/kg nettle leaf powders (%0,5KY+%0,5IY) for 8 weeks period. Feed and water were given ad libitum. The results showed that dry oregano and/or nettle leaf powder supplementation did not have significant (P>0,05) effects on body weight, livability and feed efficiency while %1 IY supplementation had effect on feed intake and egg weight towards increasing (P0,05), while significant increase in %0,5KY+%0,5IY group was observed in albumen pH of internal egg quality. The trolox equivalent antioxidant capacity (TEAC), ferric reducing antioxidant power (FRAP) and total phenolics concentration of dry nettle and oregano leaf powder were 0,078±0,002, 0,114±0,003 mmol trolox/g; 0,084±0,003, 0,148±0,016 mmol TEAC/g and 15,406±0,369, 39,145±0,696 g galic acid equivalent (GAE)/kg respectively. As a result of research, it could be said that only %1 IY supplementation in a breeder pheasant's diet did change the egg production performance of layers and there is only a positive effect on egg weight and egg shell quality increase which could contribute to efficiency of producing hatching eggs.