Almanya'nın yeni doğu politikası: 'Ostpolitik' (1969-1974)
Germany's new eastern policy: 'Ostpolitik' (1969-1974)
  1. Tez No: 410105
  2. Yazar: CAFER TAYYAR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YENEROĞLU KUTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yeni Doğu Politikası'nı, en genel haliyle 1969-1974 yılları arasında Doğu bloğuna mensup devletlerle ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen bir girişim olarak tanımlamak mümkündür. Demir perdenin arkasındaki devletlerle var olan ilişkilerde yeni bir sayfa açan bu politika ekseninde Federal Almanya Cumhuriyeti kendini kısıtlayan zincirlerden kurtulup, uluslararası arenadaki konumunu pekiştirmek istemiş ve doğudaki diğer Alman devletinin varoluşundan kaynaklanan temel sorunları gidermeyi amaçlamıştır. Bu çerçevede bir siyasi tarih ve dış politika çalışması olan tezimizin ele aldığı temel problem neden-sonuç ilişkisinin kurulmasını özen gösterilerek Willy Brandt döneminde hayata geçirilen bu politikanın ana parametrelerini tespit etmeye çalışmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The New Eastern Policy, between the years 1969-1974 can be defined in general as an initiative aimed to improve relations with the member states of Eastern Bloc. Within the framework of this policy, which has opened a new page in terms of relations with the states behind the iron curtain, Federal Repulic of Germany had intended to get rid of self-limiting chains, consolidate its position in the international arena and aimed to correct the underlying problems caused by the existence of the East German state. In this context the basic problem of this thesis, which is a political history and foreign policy study, has been to try to determine the main parameteres of this policy thas was implemented in the period of Willy Brandt.