Devlet okullarında ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin stres düzeyleri ile stresin faktörleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Evaluation of relationship between stress levels and factors for teachers working in public and private schools
- Tez No: 410152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çağımızda en çok yaşanılan olgulardan biri olan ve örgütsel alanlarda öğretmenleri de etkileyen stresin kontrol altına alınması eğitimin gelişimi için oldukça önemlidir. Çalışmanın ilk bölümünü stres ile ilgili kuramsal araştırmalar oluşturmuştur. İkinci bölümde devlet okulunda ve özel okulda çalışan öğretmenlerin örgütsel farklılıklarına değinilmiş; üçüncü bölümde ise konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Son bölümü çalışmanın uygulama kısmı oluşturmuştur. Araştırmanın amacı devlet okullarında ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin mesleklerinde yaşadıkları iş stresi seviyelerini karşılaştırmak, iş stresi alt faktörlerinin birbirleriyle ve öğretmenlerin demografik bilgileriyle olan ilişkisini incelemektir. Araştırmada öğretmenlere, başında sosyo – demografik soruların yer aldığı bir iş stresi ölçeği uygulanmıştır. Araştırma İstanbul'un Bağcılar İlçesi'nde bulunan iki özel okuldaki ve bir devlet okulundaki ilk ve ortaokul öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Bağcılar ilçesinde devlet okulunda ve özel okulda çalışan ilk ve ortaokul öğretmenlerinin stres düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Stres, İş Stresi, Öğretmen
Özet (Çeviri)
While being an important and determinant fact in modern era, it is highly critical to control and manage stress in order to increase the quality of education as teachers are heavily exposed within organization grounds. The First Section of this study includes of theoretical analysis and literature review about stress. Second Section discusses the organizational differences between private and public schools and Third Section summarizes previous the studies on this topic. The Final Section consists of field analysis. The purpose of this study is to compare the stress level of private and public school teachers that are exposed during pursuing their profession, to evaluate the relationship of sub-factors of work stress among one another and with the demographical characteristics of teachers. Within the field analysis, a stress measurement scale consisting of social-demographical questions was applied to the selected sample of teachers. The sample of teachers used in this study was selected among teachers working in two private and one public school located in Bağcılar/Istanbul district. The results of the field analysis indicates that there does not exist a significant difference between the stress levels private and public school teachers in Bağcılar district working with primary and secondary grades. Key Words : Stress, Job Streess, Teacher