İş doyumu ve sağlık çalışanları ( Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi çalışanları örneği)
Job satisfaction and health workers (Mani̇sa Mental Health and Hospital employees case)
  1. Tez No: 410168
  2. Yazar: ÖZGÜR BAYKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma, Manisa İlindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde (MRSH) sağlık çalışanlarının iş doyumunu belirlemek amacıyla gerekli izinler alınarak Ağustos-Ekim 2013 tarihleri arasında 178 sağlık çalışanı üzerinde tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Yaş, cinsiyet, medeni durum ve meslek ile iş doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmüştür. İş doyumu algısının en yüksek olduğu grubun hekimler olduğu bulundu. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin iş doyumu algısını geliştirmek amacıyla önerilerde bulunuldu. Anahtar Kelimeler : ĠĢ Doyumu, Sağlık ÇalıĢanları, Sağlık ÇalıĢanlarının ĠĢ Doyum Analizi, Ruh Sağlığı
Özet (Çeviri)
This research was done in Manisa under the Ministry of Mental and Manisa Neurological Diseases Hospital's (MRSH) employee health workers in order to determine their job satisfaction and with their authorization during the Augustto the October of 2013 and it counted over 178 health workers. A logic statistical difference between resignations of will and age, sex, marital status and profession has been found. As a result, the highest perception of job satisfaction was observed in doctors working at hospitals. Within the direction of the results, the suggestions were made to develop the business satisfaction of the nurses and their perceptions of organizational culture. Key Words : Job Satisfaction, Employee Health, Mental Health Employees ' Job Satisfaction Analysis