Sağlık çalışanları ve yaşam kalitesi
Health workers and quality of life
  1. Tez No: 410169
  2. Yazar: ŞENGÜL YILDIRIMÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sağlık kurumlarında çalışan personelin, iş yaşam kalitesinin yüksek olmasına önem verilmektedir. Sağlık hizmetinin kaliteli olabilmesi için çalışanların yaşam kalitesinin de yüksek olması gerekir. Bu çalışmanın amacı, sağlık sektöründe çalışanların yaşam kalitesi ve yaşam doyumlarını etkileyen faktörleri tespit etmektir. Ayrıca yaşam kalitesi ve sağlıkta yaşam kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Sağlık çalışanlarının karşılaştığı sıkıntılar, yaşamları, nelerden etkilendikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Buna istinaden bazı sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Sağlık kurumu çalışanlarının yaşam kalitesini artırmak ve yol göstermek amacıyla kurum yöneticilerinin, sağlık sektörünün olumlu yönde gelişmesi için çalışma gerçekleştirmesini sağlamaktır. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının yaşam kaliteleri arasındaki farklılıkları kavrayabilmek için kaynak taraması yapılmış, mesleki deneyimlerden yararlanılmıştır. Sağlık çalışanlarının iyi ve sağlıklı bir yaşam kalitesine sahip olmaları, toplumun bütününü de olumlu olarak etkileyecektir. Bu nedenle yaşam kalitesi gerçeğini göz ardı etmeyen bir sağlık politikasının oluşturulması ve sağlık çalışanı için yaşam kalitesini oluşturan tüm alanların olumlu bir düzenleme ile geliştirilmesi gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Kalite, Yaşam Kalitesi, Sağlık Çalışanları, Sağlıkta Yaşam Kalitesi
Özet (Çeviri)
The personnel working in health care institutions is given importance to the high quality in work life. Health services of quality to the quality of life of the employees must be high. The aim of this study is to determine the quality of life of those working in the health sector and the factors that affect life satisfaction . We have also examined the relationship between quality of life and health in quality of life. Difficulties faced by health workers, life has tried to put forward what they are affected . Consequently , some results were trying to achieve . Health agency workers in order to improve the quality of life and guiding corporate managers, the health sector is to carry out work to develop positively. In this study, health literature was made to differentiate the quality of life of its employees and has benefited from professional experience. Good to have a healthy life and quality of health workers, it will also positively affect the whole of society. Therefore, regulations should be developed with a positive quality of life for all of the fields that make up the establishment of a health policy that does not overlook the fact that the quality of life and health professionals . Key words :Quality, Quality of life,Health care professionals, Life Quality in Health