Sağlık hizmeti sunan işletmelerin vergisel boyutu
Health service which provides operation tax aspects
- Tez No: 410170
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Sağlık hizmetlerini ifa etmek üzere; önceden sağlık kurum ve kuruluşları sadece Devlet tarafından kurularak işletilmekte iken, gelinen noktada artık özel sektör tarafından da bağımsız bir şekilde sağlık kurum ve kuruluşları kurularak işletilebilmektedir. Dolayısıyla, gerek kamu gerekse özel sektör tarafından işletilen sağlık kurum ve kuruluşları; bu faaliyetlerin yürütülmesi sırasında, görevlerinin gerekli kıldığı yükümlülüklere göre hareket etmek zorunda oldukları gibi vergisel yükümlülüklerinin neler olduğunu bilerek ona göre işlem yapmaları da gerekmektedir. Zira, vergisel yükümlülüklerin zamanında yerine getirilmemesi halinde, hem kamu düzeni ve kamu yararı zarar görecek hem de anılan sağlık kurum ve kuruluşları ile bunların kanuni temsilcilerinin, yönetim kurulu üyelerinin ve ortaklarının vergi mevzuatı ve diğer hukuki mevzuat karşısında bazı idari, mali ve cezai yükümlülüklerle karşı karşıya kalmaları sonucu doğabilecektir. Bu çalışmada, sağlık hizmeti sunan işletmelerin vergisel boyutu ele alınmaktadır. Bu kapsamda yapılan araştırma ve inceleme sonucunda; öncelikle sağlık kurum ve kuruluşlarının; vergisel yükümlülükleri, mükellefiyet, vergi sorumluluğu, muafiyet ve istisnalar bakımından vergi mevzuatı karşısındaki durumlarının farklılıklar arz ettiği görülmüştür. Bununla birlikte, ikinci olarak da sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarının kamuya ait olanlar ve özel sektör eliyle işletilenler olmak üzere başlıca iki ana başlık altında toplanabileceği görülmüştür. Bu nedenle, tezin konusu, özel sağlık kurum ve kuruluşlarına ilişkin vergisel işlemlerin ele alınıp değerlendirilmesi yönünde sınırlandırılmış, ancak resmi sağlık kurum ve kuruluşlarına da kısaca değinilmiştir. Bu tespitler sonucunda; özel sağlık kurum ve kuruluşlarının vergisel yükümlülüklerinin neler olduğunu ortaya koymak için konuyla ilgili yasalar, yönetmelikler, tebliğler, yönergeler ve sirkülerler incelenmiştir. Bütün bunların incelenmesi ve birlikte değerlendirilmesi yanında örnek yargı kararları üzerinde de durulmuştur. Bütün bu çalışmalarda: ikincil veri analizi yöntemi kullanıldığı gibi uygulamaya yönelik gözlemlerde de bulunulmuştur. Bu şekilde, özel sektör tarafından işletilen sağlık kurum ve kuruluşlarının yapılanmaları göz önünde bulundurularak vergisel işlemlerinin neler olduğunun belirlenmesine ve elde edilen yargı kararlarından çıkarılan sonuçlar ile uygulamadan elde edilen veriler yoluyla da yapılan hataların nereden kaynaklandığının tespit edilmesine çalışılmış ve bunlara yönelik çözüm yollarının neler olduğu ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sağlık Kurum ve Kuruluşları, Vergisel İşlemler
Özet (Çeviri)
To fulfill their health care; pre-existing health institutions and organizations, while being operated only by establishing the State, at this point no longer be operated in an independently established by the private sector in health care institutions and organizations. Thus, both operated by public and private sector health institutions and organizations; During the execution of these operations, according to the obligations as required by the duties of the tax liability as they are forced to act knowing that what we should also take action accordingly. Indeed, failure to timely execution of tax obligations, both public order and public interest would suffer both referred to health care institutions and organizations and their legal representatives, board members and partners of the tax legislation and some administrative against other legal regulations, faced with financial and criminal liability may arise as a result of having. In this study, the size of the business of providing health care tax are discussed. In this context, health care institutions offering and belonging to public institutions and private sector operation who may be grouped under two main headings, namely, the tax liability of health care institutions and organizations belonging to the public or private sector, liabilities, tax liability, tax legislation with regard to exemptions and exclusions differences of supply on the opposite situation was observed. Therefore, tez'i our subject was limited in terms of the tax evaluation handled transactions relating to private health institutions and organizations, however, are outlined in the official health institutions. In this context, private health institutions reveals that the laws relevant to what their tax obligations, regulations, notifications, guidelines and circulars were studied. Of all examined samples of them rely on judicial decisions and next to be considered together. In this context, secondary data analysis with the private sector-run health institutions and organizations is what the tax procedures governing their structure, application in terms of the conclusions drawn from the judgment obtained by the observations obtained to result from the mistakes made and put forward solutions to these problems. Key Words : Health Institutions and Organizations, Tax Transactions