Çalışanlarda tükenmişlik ve örgütsel bağlılık (Ankara Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi örneği)
Workers i̇n burnout and organizational commitment (Tepebaşı Oral and Dental Health Hospital sample)
- Tez No: 410178
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma genelde çalışanlarda özelde ise sağlık çalışanlarında tükenmişlik kavramını, nedenlerini, önleme, baş etme yollarını ve aynı zamanda örgütsel bağlılık boyutlarını, bağlılığın örgütler için önemini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kaynak taraması tekniği ve anket yöntemi kullanılmıştır. Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Allen ve Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Maslach'ın tükenmişlik tanımlaması esas alınarak duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissinde azalma olmak üzere incelenmiştir. Bu bağlamda tükenmişliğin nedenlerine, sonuçlarına ve baş etme yollarına değinilmiştir. İkinci bölümde Allen ve Meyer'in örgütsel bağlılık sınıflandırılması esas alınarak duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık olmak üzere üç başlık altında örgütsel bağlılık incelenmiştir. Son olarak Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde yapılan saha çalışmasında, tükenmişliğin en çok duygusal tükenme boyutunda yaşandığı sonucuna varılmış ve sosyo demografik özelliklere göre değerlendirmeleri yapılmıştır. Örgütler açısından en çok tercih edilen bağlılığın duygusal bağlılık olmasına rağmen sağlık çalışanlarında duygusal bağlılığın düşük, devam bağlılığının yüksek olduğu görülmüştür. Duygusal bağlılığın, duygusal tükenme üzerinde ters yönde bir etkisi bulunurken, devam bağlılığının pozitif yönde bir etkisinin bulunduğu gözlenmiştir. Örgütsel bağlılık boyutlarının, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissinin azalması tükenmişlik boyutu ile anlamlı bir ilişkide bulunmasına rağmen, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissi azalmasının tükenmişlik boyutunun öngörücüsü olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Tükenmişlik, Örgütsel Bağlılık, Sağlık Çalışanları
Özet (Çeviri)
In most private employees working in health care is the concept of burnout, causes, prevention, coping and also the dimensions of organizational commitment is to examine the importance of adherence to the organization. Source scanning technology and survey methods were used in this study. Maslach Burnout Inventory and Allen and Meyer analyzed the data obtained was interpreted by Organizational Commitment Scale. In the first part of the study, based on the definition of Maslach burnout: emotional exhaustion, depersonalization and personal were investigated, including a reduction in the feeling of accomplishment. In this context, the causes of burnout, and coping with the consequences has been mentioned. The second section, Allen and Meyer's organizational commitment based on the classification of affective commitment, continuance commitment and organizational commitment were examined under three headings, namely, normative commitment. Finally Tepebaşı Oral and Dental Health Hospital in field studies, which concluded that the most experienced burnout and emotional exhaustion dimension of social evaluation was made according to demographic characteristics. Although most preferred emotional commitment to the commitment in terms of emotional commitment in health care organizations were low, with high continuance commitment. The emotional commitment, impact on emotional exhaustion that was found in the opposite direction, it was observed that there is a positive effect of continued commitment. Dimensions of organizational commitment, although there are a significant relationship with a feeling of depersonalization, and reduced personal accomplishment dimension of burnout, depersonalization and personal accomplishment has been shown to be a predictor of burnout feeling of Keyword: : Burnout, Organizational Commitment, Health Professionals