Şirketlerin sürdürülebilir çevre politikaları ve rekabet avantajları
Sustainable environmental policies and competitive advantage of companies
- Tez No: 410205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda dünyada çok hızlı bir değişim ve tükenişin yaşanmakta olduğu gözlenmekte ve bu durum her geçen yıl bilim insanları tarafından artan bir sıklıkla vurgulanmaktadır. Değişim her alanda ve maalesef çoğunlukla kontrol dışında gerçekleşmektedir. Globalleşen dünyada değişim rüzgârları sınırların kalkmasıyla birlikte şirketleri de bir hayli etkilemektedir. Şirketler, değişimin getirdiği tehditler kadar fırsatların da olduğunu görmek zorundadır. Şimdiye kadar kısa vadeli kar odaklı düşünen şirketlerin değişen dünyaya uyum sağlayabilmesi için daha uzun vadeli düşünmeleri gerekmektedir. Günümüzde şirketler pazar paylarını artırarak büyürken aynı zamanda çevre ile olan ilişkilerini de yeniden gözden geçirmek ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini yönetmek durumundadırlar. Bu şekilde davranmak maliyetleri arttırabileceği kuşkusu ile şirketlere ilk etapta cazip gelmese de, uzun dönemde sürdürülebilir kazanç ve rekabet avantajı sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : Ekoloji, Sürdürülebilirlik, Rekabet Avantajı, Sürdürülebilir Çevre Politikası
Özet (Çeviri)
In the last couple of decades, a very fast transition and exhaustion of the world and its resources is being observed and this situation is increasingly being emphasized by scientists every year. Unfortunately, this transition almost in every field, mostly occurs out of control. This wave of change has great impacts on the companies in the globalized world. Actually, company activities all around the world have negative impacts on the environment. Trying to eliminate these impacts brings together costs to companies which are perceived to be threats. However, companies have to be aware of opportunities as well as threats that change brings along. The companies that have been focusing on short-term profits must now start looking into long-term profit policies in order to be able to adapt to these changes. Sustainably developing companies should at the same time make the world more habitable. Actions that are taken in this way of thinking will bring companies to a point where they will have sustainable profit and advantages in competition. Therefore, the aim of this paper is to emphasize that it is possible for companies to eliminate their negative impacts on the environment through preferring sustainable environmental policies. Sustainable environmental policies help companies to turn threats into opportunities hence at the end both creating valuable competitive advantages and eliminating their negative impacts on the environment. Key Words : Ecology, Sustainability, Competitive Advantage, Sustainable Environmental Policies.