Öğrenen organizasyon, yenilik ve değişim mühendisliği uygulamalarının firma performansı üzerindeki etkileri
The effect of learning organization, innovation and reengineering on firm performance
- Tez No: 410209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşme ile birlikte değişim ve yeniliğe duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu ihtiyaçların karşılanması aynı zamanda da iyi yönetilmesi önem kazanmıştır. İşletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri yeniliği takip etmelerine ve değişim mühendisliği uygulamalarının gerçekleştirilmesi ile olur. Değişimin en önemli özelliği olan hızının yüksek olduğu ve takibin zorlaştığı bilinmektedir. Çalışmanın temel amacı, yöneticiler tarafından uygulanan öğrenen organizasyon, yenilik ve değişim mühendisliği faktörleri vurgulanarak firma performansına etkilerini incelemektir. Yapılan çalışma ile firmalarda yapısal değişimlerin ve yeniliğin firma performansına etkileri araştırılmıştır. Çalışanlardan 45 sorudan oluşan anket yanıtlamaları istenmiş ve 120 anket değerlendirmeye alınmıştır. SPSS programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilmiş, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri uygulanarak incelenmiştir. Sonuç olarak, yenilik ve yapısal değişimin firma performansı üzerinde anlamlı bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle yapısal değişim ve yeniliğin çalışanlar tarafından doğru algılandığı ve bu durumun firma performansını olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Firmaların yapısal değişim uygulamalarını kullanarak ve yenilikçi bir yönetim tarzı ile performansını arttırabileceği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Öğrenen Organizasyonlar, Yenilik, Değişim Mühendisliği, Firma Performansı
Özet (Çeviri)
The need for change and innovation has increased with globalization. Meeting these needs is also important to be well managed. Businesses can continue to pursue their lives and to be able to provide a competitive edge innovation and re-engineering of the application is to be carried out. The most important feature of change is high, the speed is known to follow difficultly. The main purpose of the study, performed by managers learning organization, with emphasis on innovation and re-engineering is to examine the factors that impact on firm performance. In companies with studies of the effects of structural change and innovation in the company's performance it has been investigated. They were asked to answer the questionnaire consisting of 45 questions from employees and 120 questionnaires were evaluated. Reliability and validity have been checked in SPSS factor analysis were examined by applying correlation analysis and regression analysis methods. Consequently, improvements have been determined to be a significant relationship on firm performance structural change. Thus, it is perceived by employees towards structural change and innovation, and in this case said to affect positively the firm performance. By using companys structural change practices and an innovative management style, it is noticed that related company's can improve their performance. Key Words :Learning Organizations, Innovation, Business Process Reengineering, Firm Performance