Okul öncesi dönemdeki çocukların bağlanma örüntüsünün davranış problemleri ve ebeveyndeki psikopatolojik belirtiler açısından incelenmesi
A research on prescholl children attachment patterns with respect to behavior problems and parental psychopathological symptoms
- Tez No: 410211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SEVİNÇ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın başlıca hedefi okul öncesi dönemdeki çocukların bağlanma örüntüsünün davranış problemleri ve ebeveyndeki psikopatolojik belirtiler açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Uşak il merkezindeki okul öncesi eğitim almakta olan 503 çocuk, çocukların anneleri ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada Okul öncesi dönemdeki çocukların davranış problemlerini belirlemek için Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği kullanılmıştır. Aile ve çocuğa ilişkin demografik bilgilerin öğrenilebilmesi için annelerin dolduracağı Aile Bilgi Formu, çocukların bağlanma örüntülerinin değerlendirilebilmesi için Bağlanma Öykü Tamamlama Testi, annelerin psikopatolojik belirtilerinin saptanması için SCL-90-R kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında güvensiz bağlanan çocukların güvenli bağlanan çocuklara oranla davranış sorunlarının görülme sıklığının daha yüksek olduğu ve güvensiz bağlanmaya sahip çocukların annelerinin güvenli bağlanmaya sahip çocukların annelerine oranla psikopataloji görülme düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Güvensiz bağlanmaya sahip çocukların güvenli bağlanmaya sahip çocuklara oranla kavgacı / saldırgan, endişeli / ağlamaklı ve aşırı hareketli / dikkatsiz olma düzeylerinin daha yüksek olduğu bulguları elde edilmiştir. Ayrıca güvensiz bağlanmaya sahip çocukların annelerinin güvenli bağlanmaya sahip çocukların annelerine oranla somatizasyon, okb, depresyon, kaygı ve fobik anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Bağlanma, bağlanma örüntüsü, davranıĢ problemleri,Psikopatolojik belirtiler
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is preschool period attachment patterns, behavior problems and observing aspect of parents psychopathological symptoms. The sample of this research is 503 preschool education student and their mothers and their teachers in the center of Usak city. In this research“Preschool Behavior Problems Carding Questionnaire”is used for determining the behavior problems of the preschool term,“Family Information Form”filled by family for learning demographic information related to family and child,“Attachment Story Completion Test”to evaluate children attachment patterns,“SCL-90-R”for detecting mother‟s psychopathologic symptoms. When examined findings of research in proportion to behavior problems insecure adherent children is seen higher than secured adherent children and insecure adherent children mothers psychopathologic problems is seen higher than secured adherent children. Insecure adherent children are more aggressive / offensive, anxious / weepy, excessive dynamic / careless than secured adherent children. And also insecure adherent children mothers are detected more somatiziation, okb , depression, anxiety, phobic anxiety than secured adherent children. Key Words : Attachment, Attachment Pattern, Behavior Problems, Psychopathological symptom