Annelerin psikolojik sağlamlığı ile okul öncesi dönemdeki çocukların kaygı ve bağlanma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between psychological resilience of mothers and anxiety and attachment status of preschool children
  1. Tez No: 944647
  2. Yazar: EMRE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, annelerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin okul öncesi dönemdeki çocukların kaygı ve bağlanma durumları ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024 yılı itibarıyla okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş aralığındaki 97 çocuk ve bu çocukların anneleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ)”,“Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete Ölçeği”ve“Tamamlanmamış Oyuncak Bebek Ailesi Hikâyeleri”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kız çocuklarının erkek çocuklara kıyasla tamamlanmamış oyuncak bebek hikâyelerinden daha yüksek bağlanma puanları aldığı görülmüştür. Ayrıca, yalnızca bir çocuğu olan annelerin, bireysel kaynaklar alt boyutunda, üç ve dört çocuğu olan annelere göre daha yüksek psikolojik sağlamlık puanları elde ettiği belirlenmiştir. Eğitim düzeyi açısından değerlendirildiğinde, üniversite mezunu annelerin bireysel kaynaklar boyutundaki psikolojik sağlamlık puanlarının, ortaokul mezunu annelere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, çalışan annelerin psikolojik sağlamlık toplam puanları, çalışmayan annelere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between mothers' psychological resilience levels and preschool children's anxiety and attachment statuses was examined. The study group consisted of 97 children aged 5–6 who were enrolled in preschool education in 2024 and their mothers. The data collection tools included the Adult Resilience Scale (ARS), the Preschool Anxiety Scale, and the Incomplete Doll Family Stories Test. According to the findings, girls scored higher than boys on the attachment measure derived from the Incomplete Doll Family Stories Test. Furthermore, mothers with only one child had significantly higher scores on the individual resources subscale of the resilience measure compared to mothers with three or four children. When evaluated in terms of educational level, mothers with a university degree had significantly higher psychological resilience scores on the individual resources subscale than those with a middle school education. In addition, the total resilience scores of employed mothers were found to be higher than those of unemployed mothers. These findings were discussed in light of the relevant literature.