İlköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin akılcı olmayan inançları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationships between irrational beliefs and aggressiveness in adolescent
  1. Tez No: 230589
  2. Yazar: SUAT KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KILIÇ ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilk ergenlik döneminde bulunan öğrencilerin akılcı olmayan inançları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve akılcı olmayan inançların öğrencilerin saldırganlık puanlarını ne ölçüde yordayabildiğini ortaya koymaktır. Bu çerçevede, öğrencilerin saldırganlık puanları cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi, ailelerinin gelir düzeyi ve kardeş sayılarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma grubu, 955 ilköğretim yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler ?Ergenler İçin Mantıkdışı İnançlar Ölçeği? (EMİÖ), ?Saldırganlık Envanteri? ve ?Kişisel Bilgi Formu? ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson korelasyon katsayısı, t testi, varyans analizi ve standart çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada, tüm grupta saldırganlık puanları ile EMİÖ toplam puan ve üç alt ölçek (Başarı Talebi, Rahatlık Talebi ve Saygı Talebi) puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Erkeklerin saldırganlık düzeylerinin kızlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre, rahatlık ve başarı talebi alt ölçeklerinden elde edilen puanların öğrencilerin saldırganlık düzeylerini, saygı talebi alt ölçek puanlarına oranla daha anlamlı bir şekilde yordadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine relationships between irrational beliefs and aggression of students in early adolescence and, to determine if how irrational beliefs predict aggression level. In this pespective, it is investigated that weather there is a differentiation of students' aggressiveness score or not according to the gender , parents' education level, families' income level and number of siblings. Subjects of this study were 955 students in 7th and 8th grads from junior high school in Elazığ. To collect the data, The Irrational Beliefs Scale for Adolescents (IBSA) and Aggression Inventory (AI) were administered. Data were analyzed busing Pearson?s Product Moment Correlation coefficients and multiple regression analysis. In this study, significant positive correlations were found between aggression and IBSA total scores and the subscales (demand for success, demand for comfort, and demand for respect) for total sample. For boys, aggression scores was found higher and more significant than girls. According to the results of regression analysis, it is indicated that demand for comfort and success subscale points were more significant predictor for student?s aggression points than demand for respect subscale points.