Fen ve sosyal bilimlerde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin duygusal zekalarının bazı alt boyutlar yönünden karşılaştırılması
Comparison of some sub-dimensions in emotional intelligence of university students who studying in science and social sciences
  1. Tez No: 410232
  2. Yazar: GÜLHAN GÖKÇE CERAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, fen ve sosyal bilimlerde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin duygusal zekâlarının bazı alt boyutlar yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği(DZDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Kültür Üniversitesi Meslek Yüksekokulları'nda öğrenim gören 149'u kadın, 123'ü erkek olmak üzere toplam 272 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Bu öğrencilerin 103'ü Çocuk Gelişimi, 59'u Halkla İlişkiler ve Tanıtım, 42'si Elektronik Teknolojisi ve 68'i Uçak Teknolojisi bölümlerinde öğrenim görmektedir. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS versiyon 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bireylerin duygusal zekâ düzeyleri ve alt ölçek puanlarında farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t testi yapılmış, sonuçların cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmış, kadınların erkeklere oranla duygusal zekâ düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bireylerin yaş değişkeni ile duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, bireylerin yaşları ile duygusal zekâ düzeyleri arasında negatif yönde düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri bölümlerin, öğrencilerin duygusal zekâ düzeylerinde farklılık yaratıp yaratmadığını saptamak amacıyla yapılan Anova ve Kruskal Wallis H testi sonuçlarına göre, duygusal zekâ düzeyleri ve bölümler arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Bireylerin öğrenim gördükleri fen ve sosyal bilimler kategorileri ile duygusal zekâ düzeyleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan t testi ve Mann Whitney U testi analizi sonuçlarına göre ise, sosyal bilimler alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ düzeylerinin fen bilimler alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Duygusal Zekâ, Üniversite Öğrencileri, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri
Özet (Çeviri)
This research aims to compare the emotional intelligence of the university students studying sciences and social sciences in terms of some sub-dimensions such as gender, age and the student's field. Personal Information Form and Emotional Intelligence Assessment Scale were used as a data collection tool. Two hundred and seventy-two university students who were studying at İstanbul Kültür University Vocational School participated in the study. One hundred and forty-nine of the participants were female and 123 of them were male. Participants of this study were studying Child Development (N=103), Public Relations and Publicity (N=59), Elekctronic Technology (N=42) and Aircraft Technology (N=68). The data of the study was analysed by using SPSS version 21 statistical program. Independent t test was used to determine whether there is a difference between emotional intelligence levels and sub-dimension scores of the individuals. The results of the study indicated that there was a significant difference between gender and the level of emotional intelligence. According to the results, women's emotional intelligence levels were higher than men's emotional intelligence levels. According to results of the correlation analysis between the levels of the participants' emotional intelligence and participants' ages, there was a negative and low level relationship between age and the level of emotional intelligence.ANOVA and Kruskal Wallis H test were used to analyse whether students' fields (sciences or social sciences) have an effective role on their levels of emotional intelligence. According to the results of these analyses, there was a significant difference between the level of the emotional intelligence and the student's field. In addition, Mann Whitney U and t-test were used to find out if there is a significant relationship between the individuals' fields (sciences or social sciences) and individuals' emotional intelligence levels. The results of these tests showed that emotional intelligence levels of social sciences students were higher than science students. Key Words : Emotional Intelligence, University Students, Social Science,Science