Değişim
Change
  1. Tez No: 410233
  2. Yazar: ÖZLEM ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu belgesel filmde, sinemanın toplumsal duyarlılığı harekete geçirecek niteliği ve bilgi paylaşım özelliği dikkate alınarak yola çıkılmıştır. Günümüz eğitiminde ilköğretimde uygulanılan farklı teknik ve yöntemlerle elde edilen yeni başarılar ortaya konulmuştur. Böylece aynı zamanda eğitimde“iyi örnek”alınabilecek bir görsel kaynak da ortaya çıkmıştır. İlköğretimde sanatın kullanılabilirliği konusunda araştırmacıları ve ilgili kişileri bilgilendirmek, içinde benim de bulunduğum ve uygulama yaptığım yeni yaklaşımlardan haberdar etmek bu belgeselde mümkün olmuştur. Bir bakıma, bu film ile sosyal-kültürel, sanatsal faaliyetlerin, eğitim ve öğretimde başarıyı arttırmada ne denli etkili olduğu, çocuklar üzerinde yarattığı olumlu yöndeki değişimler değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Öğrenci, Okul, Eğitim, Öğretim, Öğrenim, Sanat,Değişim
Özet (Çeviri)
In this documentary, it is started out considering the mobilizing social awareness and sharing information power of cinema. In today's education, some new achievements, obtained by different methods and techniques, applied in primary schools, have been developed. At the same time, the resulting visual source would be a“useful sample”for educational disciplines. Informing the researchers and interested people about availability of art in primary education, and the new approaches which I applied taking into myself, has been possible because of this documentary. With this movie, effects of social-cultural and art activities on increasing the success in education and training, and positive changes on kids, is evaluated. Keywords : Student, school, education, training, learning, arts, change